Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy: Parkowanie na kopercie

Irena Boguszewska [email protected]
Przy wieżowcu przy ul. Podgórnej w Koszalinie, jest pięć miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Przy wieżowcu przy ul. Podgórnej w Koszalinie, jest pięć miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Irena Boguszewska
- Na moim osiedlu jest kilka miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych - mówi Czytelnik. - Chciałbym z nich korzystać, bo jestem schorowanym rencistą. - Jak to zrobić?

Jak twierdzi Anna Ginda, rzecznik do spraw osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miejskim w Koszalinie, każdy kto chce zaparkować na miejscu dla osób niepełnosprawnych musi mieć specjalny dokument. Jest nim Karta Parkingowa. Obecnie jest ona wydawana na podstawie jednego dokumentu.

Jest nim orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Może to być orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności muszą mieć, jako jej przyczynę, wpisane upośledzenie narządu ruchu (05-R) lub chorobę neurologiczną (10-N).

Aby otrzymać kartę parkingową, należy złożyć następujące dokumenty:
- kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (należy mieć ze sobą oryginał do wglądu),- kserokopię dowodu osobistego,
- fotografię (3,5 x 4,5),
- wypełniony wniosek na odpowiednim formularzu,
- potwierdzenie dokonania opłaty.

Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie (odczytanie pierwszej strony - z symbolem wózka inwalidzkiego).
Karta parkingowa uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla tych osób, w tym na miejscach wyznaczonych w strefie płatnego parkowania. Co do zasady nie zwalnia z opłat za parkowanie.

Na podstawie odrębnych przepisów, na przykład uchwały rady miasta, osoby niepełnosprawne mogą być zwolnione z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Rada Miejska w Koszalinie podjęła taką uchwałę. Nią zwalnia osoby posiadające Karty Parkingowe, które parkują nie miejscu dla niepełnosprawnych, ale jeśli ono jest zajęte, także na miejscach obok.

Karta nie tylko umożliwia zaparkowanie na miejscu dla inwalidy i w niektórych gminach z opłat za parkowanie. Osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej, kierujące pojazdem lub kierowca przewożący osoby o obniżonej sprawności ruchowej, mogą pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do kilku znaków drogowych.

Są to np. zakazy: ruchu w obu kierunkach (B-1), postoju (B-35) - dopuszczalny czas postoju dłuższy niż 1 minuta jest wskazany na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce, postoju w dni nieparzyste (B-37) i w parzyste (B-38), a także strefa ograniczonego postoju (B-39).

Karta taka wydawana jest przez starostę (w przypadku Koszalina, który jest miastem na prawach powiatu - przez prezydenta). Jej wydanie kosztuje obecnie 25 zł. Jest to opłata ustalona przez ministra do spraw transportu, nie zależy od władz miasta.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!