Przepisy: Parkowanie na kopercie

Dodano: 29 sierpnia 2011, 21:45 Autor:

– Na moim osiedlu jest kilka miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych – mówi Czytelnik. – Chciałbym z nich korzystać, bo jestem schorowanym rencistą. – Jak to zrobić?
Przy wieżowcu przy ul. Podgórnej w Koszalinie, jest pięć miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Przy wieżowcu przy ul. Podgórnej w Koszalinie, jest pięć miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. (fot. Irena Boguszewska)

Jak twierdzi Anna Ginda, rzecznik do spraw osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miejskim w Koszalinie, każdy kto chce zaparkować na miejscu dla osób niepełnosprawnych musi mieć specjalny dokument. Jest nim Karta Parkingowa. Obecnie jest ona wydawana na podstawie jednego dokumentu.

Jest nim orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Może to być orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności muszą mieć, jako jej przyczynę, wpisane upośledzenie narządu ruchu (05-R) lub chorobę neurologiczną (10-N).

Aby otrzymać kartę parkingową, należy złożyć następujące dokumenty:
- kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (należy mieć ze sobą oryginał do wglądu),– kserokopię dowodu osobistego,
- fotografię (3,5 x 4,5),
- wypełniony wniosek na odpowiednim formularzu,
- potwierdzenie dokonania opłaty.

Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie (odczytanie pierwszej strony – z symbolem wózka inwalidzkiego).
Karta parkingowa uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla tych osób, w tym na miejscach wyznaczonych w strefie płatnego parkowania. Co do zasady nie zwalnia z opłat za parkowanie.

Na podstawie odrębnych przepisów, na przykład uchwały rady miasta, osoby niepełnosprawne mogą być zwolnione z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Rada Miejska w Koszalinie podjęła taką uchwałę. Nią zwalnia osoby posiadające Karty Parkingowe, które parkują nie miejscu dla niepełnosprawnych, ale jeśli ono jest zajęte, także na miejscach obok.

Karta nie tylko umożliwia zaparkowanie na miejscu dla inwalidy i w niektórych gminach z opłat za parkowanie. Osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej, kierujące pojazdem lub kierowca przewożący osoby o obniżonej sprawności ruchowej, mogą pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do kilku znaków drogowych.

Są to np. zakazy: ruchu w obu kierunkach (B-1), postoju (B-35) – dopuszczalny czas postoju dłuższy niż 1 minuta jest wskazany na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce, postoju w dni nieparzyste (B-37) i w parzyste (B-38), a także strefa ograniczonego postoju (B-39).

Karta taka wydawana jest przez starostę (w przypadku Koszalina, który jest miastem na prawach powiatu – przez prezydenta). Jej wydanie kosztuje obecnie 25 zł. Jest to opłata ustalona przez ministra do spraw transportu, nie zależy od władz miasta.

Czytaj więcej o:
  • koszalin
  • niepełnosprawni
  • parkowanie
  • przepisy
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Narady dyrektorów koszalińskich szkół

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.