Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradary w Szczecinku. Straż miejska kontra policja

Rajmund Wełnic [email protected]
Fotoradar SM przy obwodnicy koło hali Elda. Policjanci chcieliby, aby strażnicy przenieśli się z nim kilkaset metrów dalej – koło straży pożarnej.
Fotoradar SM przy obwodnicy koło hali Elda. Policjanci chcieliby, aby strażnicy przenieśli się z nim kilkaset metrów dalej – koło straży pożarnej. Fot. Rajmund Wełnic
Sporne fotoradary w Szczecinku. Strażnikom miejskim w Szczecinku nie podobają się nowe miejsca do stawiania fotoradaru, które wskazuje im policja. Nie chcą się także przenieść z ulic, przy których do tej pory "pstrykali" najwięcej piratów drogowych.

O propozycjach nowych lokalizacji dla fotoradarów, jakie komendant policji w Szczecinku Józef Hatała wysłał strażnikom miejskim, informowaliśmy w "Głosie Koszalińskim" 20 stycznia. Przepisy obowiązujące od nowego roku nakazują bowiem strażnikom uzgadniać z policją miejsca, w których mogą stawiać fotoradary.

- Wskazując te miejsca opieramy się na analizie zdarzeń drogowych: wypadków i kolizji wynikających z przekroczenia dozwolonej prędkości - mówił nam Józef Hatała, który nie doczekawszy się propozycji od strażników wystąpił z własnymi.

Policja chce, aby SM mogła stawiać fotoradar w słupie przy ulicy Koszalińskiej, przy Narutowicza (koło straży pożarnej), przy Sikorskiego (koło garaży), przy Szczecińskiej (koło posesji nr 55), przy Piłsudskiego (koło SP1), przy Ordona, przy Kościuszki (koło dawnego kempingu). Pojawiają się nowe lokalizacje, ale znika także kilka ulubionych przez strażników - głównie z ulicy Pilskiej i Narutowicza (koło hali Eldy).

Co o tym sądzą strażnicy? Jak można się łatwo domyślić, nie są zachwyceni.
- Przy skrzyżowaniu Ordona z Drzymały jest wąziutki chodnik, gdzie postawienie radaru będzie wywoływało konflikty z przechodniami, a z drugiej strony parking, gdzie radar musiałby stanąć za samochodami - dziwi się komendant SM Grzegorz Grondys. - Jaki ma to sens? Auta jadą tu powoli, jest sygnalizacja świetlna, która to wymusza.

Szef strażników niechętnie zabrałby też fotoradar z ulicy Pilskiej. - Policyjny fotoradar w zeszłym roku nie stał tam ani razu - mówi Grzegorz Grondys. Wyjaśnia, że cała zachodniopomorska policja ma trzy takie urządzenia, z czego jedno na stałe w Koszalinie, a drugie w Szczecinie. - W tym miejscu rejestrowaliśmy prędkości rzędu 217 km/h, nierzadko 165 km/h. Jeżeli ktoś twierdzi, że to ulica bezpieczna, to życzę mu powodzenia. Mieszkańcy pobliskich osiedli na pewno się w tej sprawie wypowiedzą, jak wypowiadali się wcześniej.

Komendant SM nie chciałby też ustawiać radaru przy obwodnicy koło straży pożarnej. - Jest to całkowicie bez sensu, można radar ustawić w innym miejscu - mówi Grzegorz Grondys. - Próbuje nam się narzucić lokalizację z góry, a ma to tylko jeden cel: wyeliminować nas z ulic.

- Na Pilskiej będzie pracował słup z fotoradarem obsługiwanym przez Inspekcję Transportu Drogowego, a od czasu do czasu nasz fotoradar - wyjaśniał nam tymczasem szef policji.
Co teraz? Komendant Hatała oczekuje, że strażnicy uzasadnią swoje propozycje, ale on sam zamierza opierać się o statystyki wypadkowe. Z kolei komendant Grondys zamierza w tej sprawie poskarżyć się komendantowi wojewódzkiemu policji.

Gdzie powinien stać fotoradar SM? Podyskutuj na forum.gk24.pl

Fotoradar w zawieszeniu, ale pstryka - oto opinie z forum gk24.pl

@Ikar: - I tak oto zasypują sądy tysiącami wniosków paraliżując prace sądów... brak słów, coraz więcej afer z tymi pseudo-strażami, coś czuję, że ich koniec się powoli zbliża.

@Fala1Ty: - Nie popłaczcie się tylko, że nadal musicie jeździć przepisowo...

@tomson: - I bardzo dobrze, niech stoją i kierują wnioski do sądu, może nauczycie się jeździć przepisowo, brawo, brawo, brawo.

@Marian Koniuszko: - A strażnicy wiejscy notorycznie rozmawiają przez telefony komórkowe, gdy prowadzą swój pojazd - można? Można! Proponuję, gdy to tylko możliwe, robić im zdjęcia lub kręcić filmiki komórkami i zanosić na policję - zobaczymy co wtedy.

@Urodzony w Szczecinku: - SM ze Szczecinka kojarzy mi się tylko z fotoradarem. Wydaje mi się, że powstali do robienia czegoś innego. Panowie i panie z SM - psie kupy i nielegalne wysypiska śmieci na was czekają. Jak już chcecie zarobić trochę pieniążków dla miasta na fotoradarze, to widzę parę miejsc w mieście (np. koło szkoły nr 1, koło ogólniaka). Stanie na ul. Pilskiej, gdzie powinna być "70" i na obwodnicy, gdzie też można by było podnieść prędkość do "70" (oczywiście nie na całej drodze), mija się z celem i powoduje, że osoby przejeżdżające przez Szczecinek nie mają miłego wrażenia. Może to się skończyć tym, że więcej już nie przyjadą. Znam wiele osób, które już nigdy nie pojadą przez Człuchów i Biały Bór.

@chłopcy radarowcy: - Chyba nie tylko z tym jednym fotoradarem mamy problem?! Zdemontować to badziewie i zapanuje spokój na polskich drogach.

@dawny mieszkaniec Zachodu:
- Puknijcie się w głowę. Radar ma stać tam gdzie jest naprawdę niebezpiecznie. Wjazd od Koszalina: nawet jak wjadą 100 km/h (to fotoradar - dop. red.) przestaje mieć sens, ponieważ budujecie panie Douglas rondo. Należy go przenieść w inne miejsce, tam gdzie dzieci mają przegrane na drogach,
aby dostać się do przedszkola czy szkoły !!!
oprac. (r)

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!