Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mury oporowe nad Parsętą pod nadzorem archeologa

ima
Dziura w murach oporowych Parsęty naprzeciwko starego szpitala.
Dziura w murach oporowych Parsęty naprzeciwko starego szpitala. Fot. Karol Skiba / Archiwum
Jest już decyzja konserwatora zabytków w sprawie remontu murów oporowych nad Parsętą. Od tej pory wszystkie prace prowadzone na murach i w ich sąsiedztwie, będą nadzorowane przez archeologów Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk z Zespołu Badawczego w Kołobrzegu.

Przypomnijmy, w sobotę, podczas konferencji naukowej odbywającej się w Kołobrzegu, remontem murów oporowych nad Parsętą, prowadzonych przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, zaniepokoili się archeolodzy prowadzący prace badawcze w Kołobrzegu. Okazało się, że o rozpoczęciu robót w miejscu, które jak całe Śródmieście Kołobrzegu jest wpisane do rejestru zabytków, konserwator nic nie wie. Ewa Kowalska, kierownik koszalińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, nakazała natychmiastowe wstrzymanie prac i zaprosiła do siebie inwestora.

- Trwa opracowywanie programu wyprzedzających badań archeologicznych - powiedziała nam dzisiaj. - Będzie tam nadzór archeologiczny IAiE PAN, czyli archeologów, którzy zajmują się Kołobrzegiem od dość dawna. Będą na miejscu non stop.

Pytana o komentarz do sytuacji, w której doszło do złamania obowiązujących procedur, Ewa Kowalska powiedziała: - Mam nadzieję, że to po prostu błąd ludzki i niedopatrzenie. Z drugiej strony jednak, firma prowadząca inwestycję to firma miejscowa (PBI Kornas - przyp. red.), która powinna doskonale wiedzieć, że w tym miejscu jest obowiązek prowadzenia badań i wręcz zwrócić na to uwagę szczecińskiemu inwestorowi.

Nie ma też mowy o planowanym obudowaniu pozostałości zabytkowego batardeau (reliktu twierdzy Kołobrzeg, zniszczonego w latach 80-tych) cegłą klinkierową. - Pozostałości budowli muszą być zakonserwowane, cegła doczyszczona i uzupełniona, a wiosną dno rzeki w okolicy batardeau będą musieli zbadać nurkowie - oznajmiła pani konserwator. - Może znajdziemy tam jakieś zabytki.
Słowa Tomasza Płowensa, dyrektora ZMiUW w Szczecinie, który w rozmowie z nami oświadczył, że ZMiUW nigdy nie zgodzi sięna odbudowę batardeau, bo to zmniejszyłoby przestrzeń pod mostem, stwarzając zagrożenie dla miasta, Ewa Kowalska skwitowała: - Przez tyle lat niemieckiego Kołobrzegu batardeau nie stwarzało zagrożenia, więc nie sądzę by inaczej miało być teraz. Uważam, że sprawa odbudowy jest otwarta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!