Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie, nie zawsze tanie

jsz
Tylko "goła" cena nośników energii, to zdecydowanie za mało, by podejmować ostateczną decyzję o wyborze rodzaju ogrzewania w naszym domu.

Ogrzewanie jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o domowym komforcie. Wiele osób staje więc przed dylematem, jaki system grzewczy wybrać? Które jest najlepsze?
Na wstępie warto stwierdzić: nie istnieje jedna konkretna odpowiedź na tak zadane pytanie! Typowy inwestor rozważający budowę domu ma z reguły do wyboru kilka źródeł ciepła. Może np. wybierać pomiędzy kotłami na paliwa stałe (drewno, węgiel), ciekłe (olej opałowy) i gazowe (gaz ziemny), albo ogrzewanie elektryczne.
Ale nie zawsze jest tak szeroki wybór. Niekiedy dostęp np. do sieci gazowej jest niemożliwy lub nieopłacalny (ze względu na odległość od gazociągu).
Czasem ogrzewanie węglowe nie jest dopuszczalne w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego.
Jeśli do wyboru jest tylko ogrzewanie na gaz, albo elektryczne, ze względów ekonomicznych przewagę ma gaz. Gaz ziemny jest tańszy od energii elektrycznej.

Bez wnikania w szczegóły, można przyjąć że wytworzenie jednej kilkowatogodziny energii w przypadku gazu ziemnego jest 2 - 3 razy tańsze od prądu.
Ale sama cena to jednak zdecydowanie za mało, by podejmować decyzję odnośnie wyboru rodzaju ogrzewania w domu.
Ogrzewanie elektryczne to spory komfort użytkowania i obsługi. Jeśli jesteśmy bardzo zapracowani, a w domu przebywamy rzadko, ogrzewanie zasilane prądem może bardzo nam odpowiadać. Dzięki nowoczesnym programowalnym regulatorom, grzejniki elektryczne mogą włączać się automatycznie i wyłączać o odpowiedniej porze, co znacznie ograniczy koszty zużycia energii.
Energia elektryczna może być w domu zużywana do ogrzewania na co najmniej trzy sposoby: w grzejnikach elektrycznych, w piecach akumulacyjnych, w pompie ciepła.
Prosty rachunek kosztów ogrzewania bierze jednak w łeb, bo ceny tych urządzeń są bardzo różne. Do analizy trzeba więc brać pod uwagę nie tylko samą cenę nośnika energii, ale też koszt inwestycji w instalację.
Najtańsze są grzejniki elektryczne. Nie wymagają one kotła i instalacji centralnego ogrzewania. Nieco droższe są piece akumulacyjne. Następne w kolejności są instalacje centralnego ogrzewania z kotłem gazowym - podłogowe i grzejnikowe.
Instalacja z pompą ciepła będzie najdroższa. Ale za to będzie dawać najtańsze ciepło.
Aby dokonać dobrego wyboru należy znaleźć odpowiedź na parę ważnych pytań:
- Jak duży jest nasz dom?
- Jak dużo będzie łazienek i ile osób będzie z nich korzystać w krótkim czasie?
- Jakim budżetem dysponujemy na wyposażenie kotłowni?
Wielkość domu jest głównym kryterium doboru urządzeń do produkcji ciepła. Ważna jest kubatura i liczba pomieszczeń ogrzewanych. Przyjmuje się, że moc potrzebna do ogrzania pomieszczeń jest w znaczący sposób mniejsza od mocy potrzebnej do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Do samego ogrzewania domu o wielkości do 250 m kw. wystarczą nam piece o mocy od 7 do 14 KW. Oczywiście im mniejsza kubatura do ogrzania tym mniejszej mocy potrzebujemy.

Następnym zagadnieniem jest ilość wody, jaką potrzebujemy do celów socjalno-bytowych czyli, jak dużo łazienek będziemy projektowali i jak dużo osób będzie z nich korzystać. Można przyjąć, że w rodzinie 4 osobowej zużywa się około 400 - 480 litrów wody na dobę. Z tego około 60 procent wody będzie wodą ogrzaną. Jeżeli przewidujemy, że jednocześnie korzystać będzie z łazienek więcej niż jedna osoba potrzebować będziemy pieca, który zapewni nam około 150 - 200 l wody o temperaturze ok. 60 stopni C w ciągu 10 minut.
Musimy się także zastanowić nad tym, jakim źródłem zasilania będziemy dysponować. Do wyboru mamy zazwyczaj energię elektryczną, gaz ziemny lub olej opałowy. Najbardziej ekonomicznymi źródłami zasilania są gaz i olej. Ciężko wskazać, które z tych paliw jest lepsze.

Ze względu na wahania cen oleju, dysponując odpowiednio dużym zbiornikiem paliwa możemy koszty ogrzewania utrzymać na niższym poziomie niż ogrzewając dom gazem. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami zakupu zbiorników, zaprojektowaniem pomieszczenia kotłowni tak, by możliwe było okresowe tankowanie oraz dodatkowe wentylowanie zbiornika.
Jeżeli chodzi o zasilanie gazem nie możemy liczyć na obniżki cen, więc nie zyskamy na zmianach cen paliwa. Ogrzewanie gazowe jest jednak najmniej kłopotliwe. Nie będziemy raczej mieli kłopotu z lokalizacją kotłowni - oprócz minimalnej kubatury i wentylacji praktycznie nie ma innych obostrzeń dotyczących kotłowni gazowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera