Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia: geodeta ze Szczecinka

Rajmund Wełnic [email protected]
archiwum
Szczecinek ma szansę na otwarcie kolejnego oddziału zamiejscowego szkoły wyższej. Nad Trzesieckiem mieliby się kształcić przyszli geodeci.

Studia na miejscu

Studia na miejscu

Pod skrzydłami starostwa działają w Szczecinku Wyższa Społeczna Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości z Łodzi, która kształci na kierunkach zarządzanie i pedagogika (w tym roku pierwsze licencjaty broni 73 absolwentów). Pomorska Akademia Medyczna prowadzi z kolei studia pomostowe dla pielęgniarek. Rusza także nabór do Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa na zarządzanie w gastronomii i hotelarstwie. Oprócz tego w Szczecinku działa oddział Wyższej Szkoły Kupieckiej z Łodzi.

Porozumienie w tej sprawie podpisali włodarze powiatu i Wyższej Szkoły Inżynierii Gospodarki ze Słupska. Uczelnia otworzy w tym roku kierunek pod jednym warunkiem - musi się udać zebrać grupę studentów wystarczającą, aby szkole opłacało się uruchomić zamiejscowy ośrodek dydaktyczny. A granica opłacalności to 35 osób.

- Ruszamy z naborem na rok akademicki zaczynający się w październiku, ale mamy świadomość, że to już bardzo późno na wybór studiów, więc możemy nie zdążyć - mówił wczoraj pełnomocnik starosty szczecineckiego ds. studiów Sławomir Elegańczyk. - Jeżeli nie uda nam się skompletować wystarczającej liczby chętnych, to ruszymy od przyszłego roku.

Wyższa Szkoła Inżynierii Gospodarki ze Słupska kształci na wielu kierunkach, a w Szczecinku chce otworzyć studia inżynierskie z geodezji i gospodarki przestrzennej.

- Rynek pracy dyktuje takie potrzeby - mówił prorektor szkoły profesor Stanisław Szyszko. Specjaliści z tej dziedziny są potrzebni, praca na nich czeka, a poza tym to wolny zawód, bo po dwóch latach praktyki można otworzyć własną działalność.

Nauka w Szczecinku ma się odbywać w trybie zaocznym na zjazdach. Czesne za semestr to 1900 zł. Kształcenie zakończone zdobyciem tytułu inżyniera trwa 3,5 roku.

Powiat szczecinecki zapewni szkole bazę lokalową - zajęcia odbywać się mają w budynku dawnego liceum medycznego, gdzie już funkcjonuje kilka uczelni. WSzIG daje kadrę, wyposaży także studentów w niezbędny sprzęt i laboratoria. - W przyszłości myślimy także o otwarciu kierunku architektura krajobrazu - starosta Krzysztof Lis podkreślał, że to ciekawa oferta dla młodzieży kończącej naukę w tej specjalności w szczecineckiej "budowlance". Dodajmy, że to pierwszy kierunek techniczny, jaki powstanie w Szczecinku. Do tej pory na uruchomienie oddziałów zamiejscowych decydowały się głównie uczelnie ekonomiczne lub humanistyczne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!