Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany prawne. Wynajem mieszkania z aktem notarialnym

Fot. Andrzej Szkocki
Jeśli chcesz wynająć od kogoś mieszkanie musisz się teraz liczyć, że właściciel lokum będzie chciał teraz nie w umowie ale w formie aktu notarialnego otrzymać od ciebie zobowiązanie do opróżnienia mieszkania w terminie przez niego wskazanym.
Jeśli chcesz wynająć od kogoś mieszkanie musisz się teraz liczyć, że właściciel lokum będzie chciał teraz nie w umowie ale w formie aktu notarialnego otrzymać od ciebie zobowiązanie do opróżnienia mieszkania w terminie przez niego wskazanym. Fot. Andrzej Szkocki
W założeniu zmiany przy zawieraniu umów najmu okazjonalnego powinny uporządkować kwestie najmu lokali mieszkalnych. Chodzi o to, że dotychczas właściciel mieszkania często nie mógł dochodzić swoich praw własności i na przykład zrezygnować z wynajmowania mieszkania.

Podstawa prawna

Podstawa prawna

- Na podstawie ustawy z dnia 17.12.2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U 2010 r. nr 3 poz. 13) zwaną dalej ustawą wprowadzony został do ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U 2005 r. nr 31 poz. 266 z późn. zmianami) rozdział 2a regulujący zagadnienia dotyczące zawierania umów najmu okazjonalnego.
- Zmiany wchodzą w życie od dnia 28.01.2010 r. z wyjątkiem art. 3, dotyczącego kwestii podatkowych, który zaczął obowiązywać od dnia 1.01.2010 r.

Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta wyłącznie przez osobę fizyczną, która jest właścicielem lokalu mieszkalnego.

W tej chwili jeśli wynajmujesz mieszkanie to:
- powinieneś złożyć oświadczenia w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia oraz wydania lokalu, stanowiącego przedmiot umowy w terminie wskazanym przez właściciela w żądaniu
- musisz wskazać inny lokalu, w którym będziesz mógł zamieszkać w razie obowiązku opróżnienia lokalu.

Ważną kwestią dla umowy najmu okazjonalnego jest również:
- ustalenie czasu trwania umowy na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat
- zastrzeżenie formy pisemnej zarówno dla zawarcia umowy najmu, jak i dla dokonywania zmian umowy, pod rygorem nieważności.

Właściciel lokalu może uzależnić zawarcie umowy najmu okazjonalnego od wpłacenia przez najemcę zwrotnej kaucji, mającej zabezpieczyć zarówno ewentualne koszty egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, jak i należności przysługujące właścicielowi z tytułu najmu. Ograniczeniem jest wskazanie w ustawie wysokości kaucji, która nie może przekroczyć sześciokrotności miesięcznego czynszu.

Zmienia się też opodatkowanie wynajmu mieszkań. O ile pobranie kaucji nie stanowi nowości, o tyle warto zwrócić uwagę na zmianę górnej granicy wysokości kaucji. Właściciel ma obowiązek zwrotu kaucji najemcy w terminie jednego miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, dokonując ewentualnych potrąceń.

Właściciel posiada uprawnienie do podwyższania czynszu. Podwyżka czynszu może nastąpić wyłącznie na zasadach, jakie strony określiły w zawartej umowie.

Strony zawierając umowę najmu okazjonalnego powinny zwrócić szczególną uwagę na:

- oznaczenie stron umowy, z podaniem danych osobowych (imion, nazwisk, oznaczenia dowodów tożsamości, podania nr PESEL)
- dokładne oznaczenie lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem umowy (położenie, adres)
- oznaczenie czasu trwania umowy oraz terminu wypowiedzenia
- określenie wysokości kaucji
- ustalenie wysokości czynszu oraz innych opłat wraz ze wskazaniem terminu oraz sposobu ich uiszczania
- precyzyjne określenie praw i obowiązków stron.
Warto również zabezpieczyć się poprzez określenie stanu technicznego lokalu, np. w treści załącznika do umowy, co pozwoli uniknąć w przyszłości niepotrzebnych nieporozumień.

Do umowy najmu okazjonalnego należy dołączyć:
- oświadczenie w formie aktu notarialnego złożone przez najemcę
- wskazanie przez najemcę innego lokalu
- oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o tym, że wyraża zgodę na zamieszkanie w lokalu określonym w oświadczeniu notarialnym przez najemcę i inne osoby z nim zamieszkujące.

Poświadczenie ma stanowić formę zabezpieczenia przed podawaniem fikcyjnych adresów.

Także najemca ma obowiązki. Jednym z nich jest zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego zawarcia umowy najmu okazjonalnego. Zgłoszenia należy dokonać w ściśle określonym 14 dniowym terminie od dnia rozpoczęcia najmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!