Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki Białogard? 400 propozycji na nowe miasto

Jakub Roszkowski [email protected]
Piotr Janowski pokazał nam wczoraj skoroszyt z kilkoma z ponad 400 wniosków, jakie dotarły do miasta w sprawie kolejnego etapu rewitalizacji. Fot. Kuba Roszkowski
Piotr Janowski pokazał nam wczoraj skoroszyt z kilkoma z ponad 400 wniosków, jakie dotarły do miasta w sprawie kolejnego etapu rewitalizacji. Fot. Kuba Roszkowski
Mieszkańcy Białogardu interesują się miastem. Zainteresowanie planem rewitalizacji, czyli kolejną próbą odnawiania Białogardu, przeszło najśmielsze oczekiwania. Do tutejszego Urzędu Miasta wpłynęło od mieszkańców aż 400 propozycji.

Za nami sesja

Za nami sesja

Wczoraj w Białogardzie obradowali radni miejscy. Sesja upłynęła pod znakiem dyskusji o odnowieniu miasta oraz o planach dotyczących walki z alkoholizmem, gospodarowaniem mieszkaniami komunalnymi i kredytach na najbliższe inwestycje. Rada zgodziła się, by miasto wzięło kredyt na remont ul. Drzymały, Mickiewicza i Nowowiejskiego oraz termomodernizację Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedszkola Miejskiego nr 1.

- To będzie kolejna taka akcja w mieście, ale tym razem przeprowadzana na nieco innych zasadach - tłumaczy nowy plan rewitalizacji Białogardu Piotr Janowski, rzecznik tutejszego ratusza.
Przypomnijmy, dotychczas w mieście odnowienia doczekała się niemal cała starówka. Ulice są wyłożone brukiem, elewacje i dachy starych kamienic otrzymały nowy wygląd.

- Wewnątrz są jednak nadal zdegradowane, trzymające się tylko na słowo honoru. Jeśli więc kolejny etap rewitalizacji ma przebiegać w takiej formie jak dotychczas, to nie ma sensu się za to brać - komentuje Jerzy Harłacz, radny niezależny, jedyny, który był przeciwny poprzednim rewitalizacjom.

Piotr Janowski odpowiada, że tym razem naprawie będą mogły podlegać także wewnętrzne części kamienic - korytarze, klatki schodowe, będą też mogły być wymieniane wszelkie instalacje. I najważniejsze, rewitalizacja będzie mogła obejmować nie tylko zabytkowe części miasta.

- Przygotujemy analizę, na podstawie której wyznaczymy najbardziej zdegradowaną część Białogardu i właśnie w niej będziemy prowadzić nową rewitalizację. Dziś jednak nie mogę jeszcze powiedzieć gdzie dokładnie będziemy odnawiać miasto - mówi rzecznik.

Wielki plan rewitalizacji ma być przygotowany w tym roku. Zostanie wysłany do Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie i jeśli zostanie zatwierdzony, rozpoczną się remonty. - Miasto przygotuje dokument ogólny, natomiast poszczególni właściciele danych nieruchomości, nawet dróg, będą później już mogli wysyłać własne projekty do zatwierdzenia w ramach tego ogólnego projektu - tłumaczy dalej Piotr Janowski.

W białogardzkim Urzędzie Miasta przewidują, że rozpoczęcie prac powinno się zacząć w przyszłym roku.

Artykuł pochodzi z papierowego wydania Głosu Koszalińskiego. Teraz Głos Koszaliński możesz kupić w wygodny sposób przez Internet. Kliknij tutaj >>> by wejść na stronę e-głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!