ZGM w Szczecinku chce kupować mieszkania do remontu

Dodano: 22 stycznia 2010, 7:00 Autor:

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Szczecinku chce kupować na wolnym rynku mieszkania do remontu. Ich przyszli najemcy będą musieli je sami wyremontować.
Najemca mieszkania do remontu musi się często liczyć z wydatkami rzędu kilkudziesięciu tysięcy zł. Administratorka ZGM Bożena Siubdzia pokazuje zdewastowane mieszkanie przy ulicy Armii Krajowej po zmarłym lokatorze.

Najemca mieszkania do remontu musi się często liczyć z wydatkami rzędu kilkudziesięciu tysięcy zł. Administratorka ZGM Bożena Siubdzia pokazuje zdewastowane mieszkanie przy ulicy Armii Krajowej po zmarłym lokatorze. (fot. Fot. Rajmund Wełnic)

Pieniądze na realizację tego pomysłu ZGM zgromadził dzięki rekordowej sprzedaży mieszkań komunalnych przed zmniejszeniem ulg na ich wykup.

Wysokie ulgi dla najemców wykupujących swoje mieszkania skończyły się co prawda wraz z rokiem 2008, ale przez prawie cały rok 2009 ZGM realizował na starych zasadach wnioski złożone wcześniej.

– Ludzie wiedzieli, że szykują się zmiany i przyśpieszali decyzję o wykupie, szczególnie nowszych mieszkań, bo tu zmniejszenie bonifikaty było największe – mówi Tomasz Wełk, prezes szczecineckiego ZGM.

Ulgi przy wykupie mieszkań komunalnych były w Szczecinku duże od lat i miały zachęcać do nabywania lokali. Kilka lat temu bonifikaty wahały się nawet od 80 do 95 procent wartości mieszkania. Przed ostatnimi zmianami obowiązywały 75- i 90-procentowe upusty.
W 2009 roku to się zmieniło. Ulga dla mieszkań zbudowanych po roku 1960 została zmniejszona do 50 procent. Lokale starsze były już w zeszłym roku sprzedawane za 75 procent ich wartości plus 10 procent, jeżeli wykupią je wszyscy najemcy. Dodatkowy procent ulgi można uzyskać, rezygnując ze zwrotu waloryzowanej kaucji mieszkaniowej. Plusem dla lokatorów jest natomiast zniesienie 5-letniej karencji, przed upływem której nie można było sprzedać mieszkania na wolnym rynku bez utraty bonifikaty.

ZGM zarobił więc na sprzedaży mieszkań więcej niż zwykle – o około 250 tys. zł. Pieniądze zasiliły fundusz inwestycyjny. I tu nowość – ZGM chce te pieniądze wydać na zakup mieszkań na wolnym rynku.

– Chodzi nam o lokalne do remontu, których cena waha się w granicach tysiąca zł za metr – precyzuje Tomasz Wełk.

Na te mieszkania – plus lokale zwolnione z różnych względów przez lokatorów – chętnych nie zabraknie, bo w kolejce na własne M czeka w "komunalce” około 500 rodzin. Umowę o najem ZGM podpisze z rodzinami w trudnej sytuacji mieszkaniowej, które zaproponują najlepsze warunki przeprowadzenia remontu. – Liczymy, że w tym roku pozyskamy w ten sposób około 20 mieszkań – mówi Tomasz Wełk.

ZGM przez najbliższe lata nie ma co liczyć na budowę nowych mieszkań. Miasto w ostatnich latach zbudowało osiedle domków socjalnych, dwa bloki TBS i wyremontowało koszarowiec. Teraz ratusz skupi się na inwestycjach drogowych.
Osoby zainteresowane lokalami komunalnymi mogą pytać o szczegóły w ZGM, ul. Cieślaka 6b, tel. 94 37-412-25.

Czytaj więcej o:
  • mieszkania
  • remont
  • szczecinek
  • zgm
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Z ulic Szczecinka mają zniknąć stragany. Bitwa o handel

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.