Telewizja Kablowa Koszalin przechodzi na sygnał cyfrowy

Dodano: 9 stycznia 2010, 10:45 Autor:

Koszalińska kablówka rozpoczęła proces przechodzenia na technologię cyfrową. Od poniedziałku chętni abonenci mogą zgłaszać się, podpisywać umowy i odbierać dekodery.
Rafał Pucuła z TKK pokazuje dwa rodzaje dekoderów, które są do odbioru w biurze klienta przy ul. Kotarbińskiego (do tego pilot); mniejszy to tzw. SD, czyli Standard Definition, a większy to HD, a więc dostosowany do współpracy z telewizorami HD z wysoką rozdzielczością obrazu.

Rafał Pucuła z TKK pokazuje dwa rodzaje dekoderów, które są do odbioru w biurze klienta przy ul. Kotarbińskiego (do tego pilot); mniejszy to tzw. SD, czyli Standard Definition, a większy to HD, a więc dostosowany do współpracy z telewizorami HD z wysoką rozdzielczością obrazu. (fot. Fot. Radosław Brzostek)

Cała Polska do połowy 2013 roku musi przejść na nadawanie sygnału cyfrowego (ten ma zastąpić obecny analogowy). Nowy technologia to lepszej jakości obraz w telewizorze i dodatkowe kanały (ponad 30 obecnie w TKK Koszalin). To też dla niektórych oznacza konieczność wymiany telewizora albo kupna dekodera, który umożliwi odbiór cyfrowego obrazu.

Jak już pisaliśmy, Telewizja Kablowa Koszalin dostała 2-milionowe dofinansowanie inwestycji wartej 5 milionów zł, by przejść na cyfrowe nadawanie. Proces zapowiadany od kilku miesięcy, w końcu ruszył. Pierwsze dekodery trafiają na razie do abonentów, którzy dodatkowo płacą i korzystają z pakietu Canal+. Czy ci abonenci coś muszą płacić przy odbiorze dekodera za jego dzierżawę?

Nie. Chyba, że ktoś chce odbierać programy w wysokiej rozdzielczości, wówczas miesięcznie będzie dopłacać 6 zł do dodatkowej stawki. Z kolei po 15 stycznia ruszy wymiana dekoderów dla korzystających z pakietu HBO. Tu sprawa z dzierżawą dekodera wygląda podobnie – jeżeli abonent nie ma dodatkowych oczekiwań np. co do programów, to jest darmowa.

A co z pozostałymi abonentami kablówki, którzy nie korzystają z dodatkowo płatnych pakietów Canal+ albo HBO? – Ci także mogą przejść na odbiór obrazu cyfrowego. Z nimi umowy będziemy podpisywać od poniedziałku – mówi Jarosław Bihun, prezes TKK. – Z tym, że ci klienci nie muszą się spieszyć. Spokojnie mogą nadal korzystać z odbioru dotychczasowego, analogowego obrazu. Czyli gdy ktoś korzysta z podstawowych usług kablówki, nie ma obowiązku przechodzenia na "cyfrówkę”.

A co jeżeli się ktoś z tej grupy uprze i będzie jednak chciał przejść na cyfrowy odbiór? Może zgłosić się choćby w poniedziałek do TKK i tam ma dwie możliwości. Albo podpisze umowę na dwa lata na dzierżawę dekodera i wtedy dostanie go za darmo (teoretycznie, bo miesięczna opłata abonamentowa wzrośnie dla niego z obecnych 42 zł do 58); albo weźmie dekoder bezterminowo, ale wówczas musi ponosić miesięczną opłatę dzierżawy – w zależności od dekodera 5 zł (SD) albo 15 zł (HD).

A co, gdy ktoś ma w domu dwa telewizory z dostępem do kablówki? – Niestety, sprawa jest tak rozwiązana, że jeden dekoder jest do jednego telewizora i niemożliwe będzie nawet oglądanie tego samego obrazu na drugim telewizorze. Tamten będzie wymagał kolejnego dekodera, ale skorzystanie z tej oferty będzie u nas możliwe dopiero od marca – odpowiada prezes Bihun.

Czytaj więcej o:
  • cyfrowy
  • kablówka
  • koszalin
  • telewizja
  • tkk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.