Telewizja Kablowa Koszalin przechodzi na sygnał cyfrowy

Dodano: 9 stycznia 2010, 10:45 Autor:

Koszalińska kablówka rozpoczęła proces przechodzenia na technologię cyfrową. Od poniedziałku chętni abonenci mogą zgłaszać się, podpisywać umowy i odbierać dekodery.
Rafał Pucuła z TKK pokazuje dwa rodzaje dekoderów, które są do odbioru w biurze klienta przy ul. Kotarbińskiego (do tego pilot); mniejszy to tzw. SD, czyli Standard Definition, a większy to HD, a więc dostosowany do współpracy z telewizorami HD z wysoką rozdzielczością obrazu.

Rafał Pucuła z TKK pokazuje dwa rodzaje dekoderów, które są do odbioru w biurze klienta przy ul. Kotarbińskiego (do tego pilot); mniejszy to tzw. SD, czyli Standard Definition, a większy to HD, a więc dostosowany do współpracy z telewizorami HD z wysoką rozdzielczością obrazu. (fot. Fot. Radosław Brzostek)

Przeczytaj więcej

Cała Polska do połowy 2013 roku musi przejść na nadawanie sygnału cyfrowego (ten ma zastąpić obecny analogowy). Nowy technologia to lepszej jakości obraz w telewizorze i dodatkowe kanały (ponad 30 obecnie w TKK Koszalin). To też dla niektórych oznacza konieczność wymiany telewizora albo kupna dekodera, który umożliwi odbiór cyfrowego obrazu.

Jak już pisaliśmy, Telewizja Kablowa Koszalin dostała 2-milionowe dofinansowanie inwestycji wartej 5 milionów zł, by przejść na cyfrowe nadawanie. Proces zapowiadany od kilku miesięcy, w końcu ruszył. Pierwsze dekodery trafiają na razie do abonentów, którzy dodatkowo płacą i korzystają z pakietu Canal+. Czy ci abonenci coś muszą płacić przy odbiorze dekodera za jego dzierżawę?

Nie. Chyba, że ktoś chce odbierać programy w wysokiej rozdzielczości, wówczas miesięcznie będzie dopłacać 6 zł do dodatkowej stawki. Z kolei po 15 stycznia ruszy wymiana dekoderów dla korzystających z pakietu HBO. Tu sprawa z dzierżawą dekodera wygląda podobnie – jeżeli abonent nie ma dodatkowych oczekiwań np. co do programów, to jest darmowa.

A co z pozostałymi abonentami kablówki, którzy nie korzystają z dodatkowo płatnych pakietów Canal+ albo HBO? – Ci także mogą przejść na odbiór obrazu cyfrowego. Z nimi umowy będziemy podpisywać od poniedziałku – mówi Jarosław Bihun, prezes TKK. – Z tym, że ci klienci nie muszą się spieszyć. Spokojnie mogą nadal korzystać z odbioru dotychczasowego, analogowego obrazu. Czyli gdy ktoś korzysta z podstawowych usług kablówki, nie ma obowiązku przechodzenia na "cyfrówkę”.

A co jeżeli się ktoś z tej grupy uprze i będzie jednak chciał przejść na cyfrowy odbiór? Może zgłosić się choćby w poniedziałek do TKK i tam ma dwie możliwości. Albo podpisze umowę na dwa lata na dzierżawę dekodera i wtedy dostanie go za darmo (teoretycznie, bo miesięczna opłata abonamentowa wzrośnie dla niego z obecnych 42 zł do 58); albo weźmie dekoder bezterminowo, ale wówczas musi ponosić miesięczną opłatę dzierżawy – w zależności od dekodera 5 zł (SD) albo 15 zł (HD).

A co, gdy ktoś ma w domu dwa telewizory z dostępem do kablówki? – Niestety, sprawa jest tak rozwiązana, że jeden dekoder jest do jednego telewizora i niemożliwe będzie nawet oglądanie tego samego obrazu na drugim telewizorze. Tamten będzie wymagał kolejnego dekodera, ale skorzystanie z tej oferty będzie u nas możliwe dopiero od marca – odpowiada prezes Bihun.

Czytaj więcej o:
  • cyfrowy
  • kablówka
  • koszalin
  • telewizja
  • tkk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.