Szpital w Połczynie Zdroju wydzierżawi spółka Szpitale Polskie. Świdwińscy radni zaakceptowali wynik przetargu

Dodano: 3 grudnia 2009, 19:00 Autor:

Dziś radni powiatu świdwińskiego zgodzili się na dzierżawę połczyńskiego szpitala katowickiej spółce Szpitale Polskie. Nie obyło się jednak bez wątpliwości, składania wniosków i pytań do starosty.
Za wydzierżawieniem połczyńskiego szpitala głosowało 12 radnych. Przeciw było 3. Od głosowania wstrzymała się jedna osoba.

Za wydzierżawieniem połczyńskiego szpitala głosowało 12 radnych. Przeciw było 3. Od głosowania wstrzymała się jedna osoba. (fot. Fot. Inga Domurat)

Przeczytaj więcej

Dwunastu radnych głosowało "za" wydzierżawieniem szpitala przez katowickie "Szpitale Polskie". "Przeciw" byli: Jerzy Jacewicz, Janusz Podpora i Kazimierz Tutur - radni z Połczyna Zdroju. Natomiast od głosu wstrzymał się Henryk Klaman. W obradach nie uczestniczył Kazimierz Kławsiuć. Ale zanim do rozstrzygnięcia doszło, dyskusja chwilami była ostra.

- Czy my w ogóle jesteśmy zabezpieczeni w razie gdyby ta spółka umowę na dzierżawę wypowiedziała? - pytał radny Janusz Podpora. - A czy zarząd starostwa to się chociaż spytał połczyńskiego samorządu, co ono o tej dzierżawie, a w efekcie o liwidacji ZOZ-u i przekształceniu go w niepubliczną placówkę, myśli? - dopytywał radny Jacewicz.

Natomiast radny Jecek Firmanty apelował, by już w przyszłości kontrolować spółkę, czy aby z umowy sumienie się wywiązuje. A radny Paweł Rydz przekonywał, że jedyne, co można zarzucić wybranej ofercie to to, że jest fantastyczna, w sensie, że wydaje się być nierealna. - Gdyby to wszystko okazało się prawdą, to byśmy byli lata świetlne przed Szczecinem. Wierzę, że tak będzie.Nie mamy nic do stracenia, bo odrzucając wcześniej wszystkie propozycje restrukturyzacji, sami postawiliśmy szpital w takiej sytuacji. Teraz trzeba zaryzykować - tłumaczył radny Rydz.

Mimo to radny Henryk Klaman próbował przerwać na dyskusji te część obrad i zgłosił w tej sprawie formalny wniosek, który jednak większością głosów został odrzucony i do ostatecznego głosowania nad uchwałą doszło. Na sesji nie było przedstawiciela katowickiej spółki "Szpitale Polskie". Wiadomo jednak, że i jej, i starostwu zależy na jak najszybszym podpisaniu umowy, by dzierżawca rozpoczął działalność od 1 stycznia 2010 roku.

Przypomnijmy tylko, że spółka będzie płacić starostwu co miesiąc 25 tys. złotych czynszu oraz 15 tys. złotych za dzierżawiony sprzęt medyczny. Kwoty podajemy netto. Przejmie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i zapewni pracownikom dotychczasowe warunki zatrudnienia przez rok. Co roku Szpitale Polskie będą na remonty szpitala i jego użytkowanie przeznaczać 2 mln złotych, prawie drugie tyle zainwestują w sprzęt medyczny.

Na początek zamierzają kupić tomograf komputerowy. W kolejnych latach szpital zyska centralny blok operacyjny z trzema salami, a także salę do cięć cesarskich na oddziale położniczym oraz salę do intensywnej opieki kardiologicznej. Już w dalszej przyszłości spółka chce postawić na reumatologię, ortopedię oraz leczenie bólu. Swoją komercyjną działalność wiąże też z chirurgią plastyczną.

Czytaj więcej o:
  • dzierżawa
  • głosowanie
  • polskie
  • połczyn
  • radni
  • szpital
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2014.