Szpital w Połczynie Zdroju wydzierżawi spółka Szpitale Polskie. Świdwińscy radni zaakceptowali wynik przetargu

Dodano: 3 grudnia 2009, 19:00 Autor:

Dziś radni powiatu świdwińskiego zgodzili się na dzierżawę połczyńskiego szpitala katowickiej spółce Szpitale Polskie. Nie obyło się jednak bez wątpliwości, składania wniosków i pytań do starosty.

Dwunastu radnych głosowało "za" wydzierżawieniem szpitala przez katowickie "Szpitale Polskie". "Przeciw" byli: Jerzy Jacewicz, Janusz Podpora i Kazimierz Tutur - radni z Połczyna Zdroju. Natomiast od głosu wstrzymał się Henryk Klaman. W obradach nie uczestniczył Kazimierz Kławsiuć. Ale zanim do rozstrzygnięcia doszło, dyskusja chwilami była ostra.

- Czy my w ogóle jesteśmy zabezpieczeni w razie gdyby ta spółka umowę na dzierżawę wypowiedziała? - pytał radny Janusz Podpora. - A czy zarząd starostwa to się chociaż spytał połczyńskiego samorządu, co ono o tej dzierżawie, a w efekcie o liwidacji ZOZ-u i przekształceniu go w niepubliczną placówkę, myśli? - dopytywał radny Jacewicz.

Natomiast radny Jecek Firmanty apelował, by już w przyszłości kontrolować spółkę, czy aby z umowy sumienie się wywiązuje. A radny Paweł Rydz przekonywał, że jedyne, co można zarzucić wybranej ofercie to to, że jest fantastyczna, w sensie, że wydaje się być nierealna. - Gdyby to wszystko okazało się prawdą, to byśmy byli lata świetlne przed Szczecinem. Wierzę, że tak będzie.Nie mamy nic do stracenia, bo odrzucając wcześniej wszystkie propozycje restrukturyzacji, sami postawiliśmy szpital w takiej sytuacji. Teraz trzeba zaryzykować - tłumaczył radny Rydz.

Mimo to radny Henryk Klaman próbował przerwać na dyskusji te część obrad i zgłosił w tej sprawie formalny wniosek, który jednak większością głosów został odrzucony i do ostatecznego głosowania nad uchwałą doszło. Na sesji nie było przedstawiciela katowickiej spółki "Szpitale Polskie". Wiadomo jednak, że i jej, i starostwu zależy na jak najszybszym podpisaniu umowy, by dzierżawca rozpoczął działalność od 1 stycznia 2010 roku.

Przypomnijmy tylko, że spółka będzie płacić starostwu co miesiąc 25 tys. złotych czynszu oraz 15 tys. złotych za dzierżawiony sprzęt medyczny. Kwoty podajemy netto. Przejmie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i zapewni pracownikom dotychczasowe warunki zatrudnienia przez rok. Co roku Szpitale Polskie będą na remonty szpitala i jego użytkowanie przeznaczać 2 mln złotych, prawie drugie tyle zainwestują w sprzęt medyczny.

Na początek zamierzają kupić tomograf komputerowy. W kolejnych latach szpital zyska centralny blok operacyjny z trzema salami, a także salę do cięć cesarskich na oddziale położniczym oraz salę do intensywnej opieki kardiologicznej. Już w dalszej przyszłości spółka chce postawić na reumatologię, ortopedię oraz leczenie bólu. Swoją komercyjną działalność wiąże też z chirurgią plastyczną.

Czytaj więcej o:
  • dzierżawa
  • głosowanie
  • polskie
  • połczyn
  • radni
  • szpital
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.