Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z AIDS. Happening na ulicach Koszalina

Ilona Stec, [email protected]
Happening na ulicach Koszalina zorganizowało Stowarzyszenie Młodzi Demokraci, wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i koszalińskimi szkołami. Grupa młodzieży przeszła z transparentami i plakatami ulicami miasta do Rynku Staromiejskiego.
Happening na ulicach Koszalina zorganizowało Stowarzyszenie Młodzi Demokraci, wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i koszalińskimi szkołami. Grupa młodzieży przeszła z transparentami i plakatami ulicami miasta do Rynku Staromiejskiego. Fot. Radosław Koleśnik
AIDS Każdy, kto znalazł się w sytuacji niosącej za sobą ryzyko zakażenia wirusem HIV, powinien poddać testowi na HIV - przypominają lekarze. Dziś obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS.

"Wróć bez HIV" - skandowali uczestnicy happeningu zorganizowanego w Koszalinie z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS.

To hasło rozpoczętej latem ogólnopolskiej kampanii informacyjno - profilaktycznej przestrzegającej przed zakażeniami HIV. Przypadkowe kontakty seksualne z osobami poznanymi przygodnie (w trakcie wakacyjnych wyjazdów, służbowych delegacji, towarzyskich spotkań) są obecnie - zdaniem specjalistów - najczęstszą przyczyną zakażeń wirusem HIV.

AIDS nazwano dżumą XX wieku. W Polsce z wirusem HIV żyje obecnie 12 tysięcy 600 osób. Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia faktyczna liczba zakażonych jest trzykrotnie wyższa. Jak informuje Renata Opiela, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim zarejestrowanych jest aktualnie 468 osób zakażonych wirusem HIV. Od 1985 roku do końca ubiegłego roku na AIDS zachorowały w regionie 92 osoby (zmarło 38). W 2007 roku odnotowano 20 przypadków nowych zakażeń, w zeszłym roku stwierdzono HIV u 32 osób. W Szczecinie i Koszalinie działają specjalne punkty konsultacyjne, gdzie każdy, kto podejrzewa, że może być zakażony wirusem HIV może - anonimowo i bez żadnego skierowania - przyjść, porozmawiać z lekarzem i także anonimowo oraz bezpłatnie zrobić sobie test na HIV.
Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny HIV/AIDS funkcjonuje już od kilku lat w koszalińskiej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Koszalinie. Rokrocznie przyjmuje kilkuset pacjentów.

Tylko w tym roku zgłosiło się tu ponad 600 osób. Prawie 300 spośród nich poddano testowi na HIV. Wirus wykryto u czterech osób. - W trzech przypadkach jest to już potwierdzone, czwarty wynik jest w trakcie sprawdzania - mówi Elżbieta Gruchała, zastępca powiatowego inspektora sanitarnego w Koszalinie.

Wśród pacjentów, u których wykryto HIV w tym roku, są osoby w wieku 19, 34 i 22 lat. Dwie pierwsze najprawdopodobniej zaraziły się wirusem podczas tegorocznych wakacji. Trzecia z osób podczas kontaktów seksualnych z przygodną osobą poznaną na dyskotece.

- Młodzież często bywa bezkrytyczna, niefrasobliwa. Nierzadko nierozsądnym zachowaniom sprzyja alkohol - zwraca uwagę Elżbieta Gruchała. Najliczniejszą grupę pacjentów odwiedzających koszaliński punkt konsultacyjny HIV/AIDS stanowią osoby w wieku od 20 do 29 lat oraz 30 -39-latkowie. Na zakażenie wirusem HIV wciąż nie ma skutecznego lekarstwa. Stosowane obecnie leczenie może wydłużyć chorym życie, opóźnić rozwój AIDS. Nie daje jednak żadnych gwarancji powrotu do zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!