Kołobrzeg ma apetyt na dużą galerię handlową

Dodano: 1 grudnia 2009, 8:45 Autor:

Tereny przy ul. Mazowieckiej. Dziś jest tam ponad 20 hektarów łąk.

Tereny przy ul. Mazowieckiej. Dziś jest tam ponad 20 hektarów łąk. (fot. Fot. Karol Skiba)

Władze Kołobrzegu szykują gigantyczną działkę pod galerię handlową. Miasto zmienia przeznaczenie gruntów przy ul. Mazowieckiej, by umożliwić tam budowę centrum handlowego.

Budowę w Kołobrzegu dużej galerii handlowej zapowiada prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.
– Kołobrzeżanie chcą takiej galerii. Widać to chociażby zainteresowaniu galerią Forum w Koszalinie, do której ludzie Kołobrzegu jeżdżą po zakupy – mówi prezydent.

Byłby to pierwszy tego typu obiekt na terenie Kołobrzegu. Galeria miałaby stanąć na terenach przy ul. Mazowieckiej, gdzie kiedyś był wojskowy poligon. Jest tam ponad 20 hektarów łąk. Miasto właśnie zmienia przeznaczenie tych gruntów tak by umożliwić budowę tam dużego centrum handlowego.

– Trwa opracowywanie nowego studium zagospodarowania przestrzennego, w którym te tereny będą przeznaczone pod taką właśnie zabudowę. Do tej pory były to tereny produkcyjno – składowe – tłumaczy rzecznik prasowy urzędu miasta Michał Kujaczyński.

Według niego formalności mają potrwać rok. Później nic już nie będzie stało na przeszkodzie, by ewentualny inwestor ruszył z budową. Tylko czy taki się znajdzie?

– Zainteresowanie terenami pod taką działalność jest od dawna. Pierwsze pytania od inwestorów mieliśmy już kilka lat temu. I to zainteresowanie nie słabnie – twierdzi Michał Kujaczyński.

Według ekspertów od rynków sprzedaży detalicznej w Kołobrzegu może powstać duży market sieciowy, w którym dodatkowo znajdzie się kilka sklepów. Mieszkańcy Kołobrzegu nie powinni jednak liczyć na galerię na miarę chociażby koszalińskiego Forum, bo dla firm, które prowadzą tego typu obiekty, granicą opłacalności jest minimum kilkaset tysięcy mieszkańców (klientami koszalińskiego Forum są praktycznie mieszkańcy całego regionu). A w Kołobrzegu mieszka niecałe 50 tys. ludzi.

– Moim zdaniem w tej chwili rynek nie ma takiego potencjału, by wchłonąć kolejną dużą galerie regionalną – ocenia Aleksander Buwelski, szef Centrum Handlowego Forum w Koszalinie. – Jest miejsce na galerie lokalne, śródmiejskie, do pięciu tysięcy metrów kwadratowych.

Według Aleksandra Buwelskiego dodatkowym problemem jest też czas: – Teraz tego typu inwestycje przyhamowały z powodu kryzysu. Ale i tak wszystko okaże się, gdy miasto ogłosi przetarg. Niewykluczone przecież, że znajdzie się inwestor, który zdecyduje się na takie przedsięwzięcie – dodaje szef Forum.

Czytaj więcej o:
  • galeria
  • handlowa
  • kołobrzeg
  • plany
  • teren
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.