14-latka urodziła dziecko w szkole. Są dwaj podejrzani o jej gwałt

Dodano: 29 października 2009, 15:08 Autor:

Sąd Rejonowy w Stargardzie podejmie jutro decyzję w sprawie aresztowania dwóch młodych mężczyzn, podejrzanych o zgwałcenie małoletniej.

14-letnia uczennica Publicznego Gimnazjum w Przelewicach we wtorek po południu urodziła dziecko w toalecie przy szatni w sali gimnastycznej.

Czytaj więcej
14-letnia dziewczyna urodziła dziecko na WF-ie (zobacz film)


Nikt nie wiedział, że dziewczyna była w ciąży. Ta zeznała, że padła ofiarą gwałtu. Policja jeszcze w środę zatrzymała dwóch młodych mężczyzn.

Dziś od rana pyrzycka prokuratura przesłuchiwała 24 i 17-latka, mieszkańców powiatu pyrzyckiego. Mają postawiony zarzut gwałtu zbiorowego na osobie małoletniej.

- Dopuszczenie się zgwałcenia z inną osobą jest zbrodnią, za którą grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności - mówi Mirosław Sykucki, prokurator rejonowy w Pyrzycach.

Znalezionego w toalecie przy szatni sali gimnastycznej noworodka kocykiem owinął nauczyciel, nie jak napisaliśmy, uczennica. Ta po porodzie wrzuciła dziecko do kosza na śmieci.

Uczennica II klasy gimnazjum, 14-latka z malutkiej wsi w gminie Przelewice w powiecie pyrzyckim, we wtorkowe popołudnie poczuła się źle na lekcji wychowania fizycznego. Powiedziała koleżankom, że dostała okres, boli ją brzuch i jajniki. Lekcję spędziła w ubikacji przy szatni w sali gimnastycznej. W tym czasie urodziła tam córkę. Szkolnym autobusem wróciła do domu. Tam zastała ją policja i pogotowie, które zabrało ją do szpitala w Pyrzycach. Jej dziecko trafiło do przelewickiej przychodni, a stamtąd do tego samego szpitala. Dziewczynka przeżyła, była tylko trochę wychłodzona. Matka i dziecko czują się dobrze.

Dziewczyna jest średniej budowy, ma blond loki. Najmłodsza spośród czterech sióstr. Jej ojciec zmarł na zawał, gdy była malutka. Dwie starsze siostry już wyszły z domu, ją i 18-letnią siostrę (która w tym roku także została matką) wychowuje tylko matka. Kobieta nie wiedziała, że córka jest w ciąży, podobnie jak jej koleżanki i nauczyciele. Dziewczyna nie opuszczała lekcji, ćwiczyła na WF-ie. Trzy godziny przed porodem odpowiadała przy tablicy. To trzecia uczennica w 10-letniej historii szkoły, która została matką, ale pierwszy przypadek porzucenia noworodka w szkole.

– Nic nie wiedzieliśmy, nic nie podejrzewaliśmy – tłumaczy Renata Kozicka, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Przelewicach. – Gdyby tylko zdecydowała się przyjść po pomoc, na pewno byśmy jej pomogli. Pracuje u nas na pełen etat pedagog, prowadzimy szereg programów profilaktycznych. W I klasie są zajęcia z przysposobienia do życia w rodzinie. Wszyscy uczniowie chodzą na religię, prowadzoną przez katechetkę.

Do gimnazjum w Przelewicach chodzi 203 uczniów z 23 miejscowości. To zazwyczaj ubogie, popegeerowskie wioski.

– Nie mamy z nimi dużo problemów – mówi Renata Kozicka. – Staramy się, by mieli zapewnione bezpieczeństwo. Szkoła jest zamykana, monitorowana, uczniowie są dowożeni. Teraz jest sytuacja kryzysowa, wdrożone przez nas procedury zostały pozytywnie ocenione przez policję i wizytatora z kuratorium. Zrobimy wszystko, by ułatwić tej uczennicy powrót do szkoły. To przeciętna uczennica. Nie opuszczała zajęć, miała wymagane podręczniki i ubrania. Ćwiczyła w spodniach od dresu, bo pozwalamy na to. Uczniowie nie mogą być oglądani bez ubrań, czy dotykani. Naprawdę nikt nie wiedział, że ona jest w ciąży...

Gimnazjaliści z Przelewic są zszokowani sytuacją. Nie mieści im się w głowie, że ta spokojna dziewczyna niespodziewanie została matką. Boją się o tym rozmawiać. Ich rodzice także są przerażeni.

– Nie mogę dojść do siebie – mówi matka jednej z uczennic II c. – Szok, że nikt nie wiedział o ciąży. Przecież podpisywaliśmy zgodę na badanie dzieci przez pielęgniarkę i higienistkę. Po co to było?! Za jakiś czas będę rozmawiać o problemie ze swoją córką. Na razie ona nie chce o tym mówić.

Czytaj więcej o:
  • dziecko
  • gimnazjum
  • przelewice
  • szkoła
  • urodziny
  • zachodniopomorskie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.