17 września 1939 roku Sowieci nas zaskoczyli

Dodano: 17 września 2009, 12:30 Autor:

Rozmowa z Krzysztofem Kucharskim, historykiem ze Szczecinka i pasjonatem dziejów militarnych.

– Co tak naprawdę stało się 17 września 1939 roku?
– Polska została zaatakowana przez Rosję Sowiecką, i to w sytuacji agresji niemieckiej. Nasze plany obronne nie brały pod uwagę walki na dwa fronty. Na Wschodzie mieliśmy jedynie Korpus Ochrony Pogranicza i nieliczne jednostki liniowe. Sytuacja polityczna i wojskowa zmieniła się po zawarciu paktu Ribentropp – Mołotow. Atak Sowietów całkowicie przekreślił polski plan obrony na tzw. przedmościu rumuńskim, gdzie nasza armia chciała doczekać ofensywy Aliantów.

– Jak to możliwe, że nie byliśmy przygotowani na atak ze Wschodu? Przecież w ciągu 20 lat II RP to był nasz główny przeciwnik.
– Mieliśmy z Rosją zawarty układ o nieagresji i traktat pokojowy z 1921 roku. Stalin nie zgłaszał żadnych roszczeń terytorialnych, to Hitler wysuwał żądania wobec Polski i groził wojną. Podejrzewam, że to zmyliło polityków i wojskowych. Sowieci nas zaskoczyli. Zresztą nie mieliśmy szans oprzeć się sile jednego mocarstwa, a co dopiero mówić o dwóch. Pułkownik Stefan Mossor, jeden z naszych najzdolniejszych sztabowców, przygotował przed wojną opracowanie, z którego jasno wynikało, że jedyną szansą na obronę przed agresją niemiecką jest współpraca wojskowa z Rosją. Ale zostało ono odłożone ad acta.

– Efektem 17 września były deportacje Polaków, uwięzienie tysięcy naszych rodaków i mord w Katyniu. Dziś w rocznicę agresji sowieckiej temat ten wraca do bieżącej polityki.
– Uprawianie polityki historycznej nikomu nie służy. Historię zostawmy historykom, a nie politykom. To, co się dzieje u nas wokół 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej nie robi nam dobrej prasy w Europie. Zarówno prezydent jak i rząd powinny mówić jednym głosem. Katyń był oczywiście konsekwencją ataku Sowietów na Polskę. Ale nie powinno się tego wykorzystywać do rozgrywek politycznych.

– 17 września zmienił Polskę nie tylko terytorialnie.
– Stalin już nie wypuścił z rąk tego co zajął w 1939 roku. To, że w ciągu wojny Rosja znalazła się po stronie Aliantów razem z Polską, pozwoliło nam otrzymać rekompensatę na Zachodzie. Wielu mieszkańców w naszym regionie pochodzi z Kresów. Dzisiaj żyjemy w zjednoczonej Europie, nasza sytuacja geopolityczna jest zupełnie inna niż w przededniu II wojny światowej. Do wojny nie dążą kraje bogate i syte więc nie doszukiwałbym się analogii sprzed 70 lat.

Czytaj więcej o:
  • 17 września 1939
  • polska
  • rocznica
  • sowieci
  • wojna
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Rocznica 17 września 1939. W regionie trwają uroczystości

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.