Jesteś tu: Strona główna Auto Artykuł

Egzamin na prawo jazdy. Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Dodano: 30 lipca 2009, 8:00 Autor:

Pachołki i tyczki najbardziej przeszkadzają kandydatom na kierowców. Wielu przekonuje się o tym dopiero podczas egzaminu praktycznego na placu manewrowym.

Pachołki i tyczki najbardziej przeszkadzają kandydatom na kierowców. Wielu przekonuje się o tym dopiero podczas egzaminu praktycznego na placu manewrowym. (fot. Fot. Radek Koleśnik)

Dziś piszemy o najczęstszych powodach przerwania egzaminu na kategorię "B” na placu manewrowym. Bolączką wielu są pachołki i tyczki. Najechanie na nie kończy egzamin.

Tylko u nas

Drodzy Czytelnicy 1 sierpnia, w sobotę, opublikujemy specjalnie dla Was zestawienie wyników egzaminów uzyskanych przez szkoły nauki jazdy z Koszalina, Białogardu czy Kołobrzegu w pierwszym półroczu 2009 roku. To najbardziej aktualne dane.

Dowiecie się, ilu kursantów z danej szkoły (w liczbach i w procentach) zdało lub nie egzamin teoretyczny i praktyczny.

Dane, które publikujemy, udostępnił nam Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Koszalinie. Dotyczą one przeprowadzonych egzaminów od 9 czerwca (kiedy zaczęło obowiązywać rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia egzaminów) do końca minionego tygodnia. I wynika z nich, że 43% egzaminów praktycznych skończyło się na placu manewrowym! Zdający już dalej nie pojechali.

Aż 15% egzaminowanych najechało albo potrąciło pachołek lub tyczkę podczas wykonywania manewru.
Drugim najczęściej popełnianym błędem, przez który przerwany został egzamin, było dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania ruszania z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu. Na tym poległo 12% zdających.

Trzecią najczęstszą przyczyną oblania egzaminu już na placu było przejechanie kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk. Ten błąd popełniło 8% zdających.

Natomiast w przypadku prawie 7% osób egzamin został przerwany na wniosek samych egzaminowanych. To chyba jasno świadczy o tym, jak bardzo stresujący jest egzamin.

– Nie wiem, czy dzisiaj zdam. Do egzaminu podchodzę już po raz siódmy i jest ciężko. Nie mam już nastu lat i życie mnie zmusiło do tego, by samej chcieć zasiąść za kierownicą. Mąż zmarł, zostałam sama na wsi i o wiele łatwiej byłoby mi żyć, gdybym te prawo jazdy zdobyła. Ale trudno mi sobie poradzić ze stresem. Niby umiem prowadzić auto, znam zasady ruchu drogowego, a i tak zawsze na czymś wpadnę. No mam nadzieję, że tym razem przejadę jak burza przez plac manewrowy i w mieście też dam sobie radę – mówiła nam tuż przed egzaminem nasza Czytelniczka.

Jutro napiszemy o najczęściej popełnianych błędach podczas egzaminu w ruchu miejskim.

Nie zdałeś i co dalej

W przypadku pozytywnej oceny z manewrów i negatywnej z jazdy w ruchu miejskim, kandydat na kierowcę zobowiązany jest do ponownego zaliczenia zadań na placu manewrowym. W razie niezaliczenia egzaminu lub nieprzystąpienia do niego w ustalonym terminie, następny egzamin może odbyć się nie wcześniej niż po 7 dniach. Aby poprawić niezaliczony egzamin, trzeba ponownie w ośrodku ruchu drogowego uiścić opłatę za egzamin.

Jeśli kandydat na kierowcę, po trzykrotnym niezdaniu egzaminu, chce jeszcze próbować, to najpierw musi wziąć udział w obowiązkowym szkoleniu dodatkowym w dowolnym ośrodku szkoleniowym. Składa się on z 10 godzin zajęć teoretycznych (dla tych, którzy trzykrotnie nie zaliczyli testów) oraz 5 godzin nauki jazdy (dla tych, którzy trzykrotnie nie zaliczyli części praktycznej egzaminu). Zaliczony egzamin teoretyczny trzeba po pół roku powtórzyć, jeśli do tego czasu nie zda się praktyki.

Czytaj więcej o:
  • błędy
  • egzamin
  • jazdy
  • prawo
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy prawo jazdy na motocykle powinno być dostępne od 21 roku życia?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 304.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.