Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister grozi likwidacją Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Uczelnia ma swój oddział w Koszalinie

Alina Konieczna [email protected]
Czy łódzka Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna, która ma oddział w Koszalinie, poradzi sobie z kłopotami? Minister rozważa możliwość jej likwidacji.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka bierze pod uwagę ewentualność likwidacji Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, do niedawna Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej. Ta niepubliczna uczelnia prowadzi w kraju, a ostatnio także za granicą, wiele zamiejscowych ośrodków dydaktycznych. Wśród nich - ośrodek dydaktyczny w Koszalinie oraz punkt informacyjno-rekrutacyjny w Kołobrzegu.

Po naszej poprzedniej publikacji w tej sprawie rozdzwonił się redakcyjny telefon. - Co będzie ze studentami? - pytali Czytelnicy. - Czy w Koszalinie nadal będą się odbywały zajęcia?

Jak nam powiedział Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ośrodek zamiejscowy w Koszalinie ma uprawnienia do prowadzenia kształcenia na kierunku pedagogika. - O tym, czy ten ośrodek działa zgodnie z prawem, wykażą wyniki kontroli, która zostanie przeprowadzona. - dodał rzecznik. - Czekamy na odpowiedź ze strony łódzkiej uczelni i ustosunkowanie się do naszych zarzutów.

Ministerstwo nauki wszczęło postępowanie "cofnięcia pozwolenia na utworzenie uczelni i nakaz jej likwidacji ze względu na rażące naruszenie prawa polegające na prowadzeniu kształcenia poza siedzibą uczelni". Filie szkoły były prowadzone przez spółkę założoną przez władze uczelni, a wydawały dyplomy sygnowane przez WSHE.
- Rozpoczęcie procedury nie jest równoznaczne z likwidacją uczelni -dodał rzecznik Loba. - Pragniemy zdyscyplinować władze uczelni, aby przywróciły porządek prawny. Jeśli AHE dostosuje się do zaleceń ministerstwa, będzie mogła nadal pracować.

Rzecznik AHE Aleksandra Mysiakowska twierdzi, że uczelnia wysłała swój program naprawczy do ministerstwa i czeka na odpowiedź ze strony resortu nauki.

- Tworzyliśmy ośrodki zamiejscowe, aby sytuacja stała się transparentna - dodaje Mysiakowska. - Chodziło nam o uporządkowanie stanu prawnego.

Koszaliński Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny AHE może prowadzić kształcenie na studiach licencjackich na pedagogice, tymczasem reklamowe banery umieszczone na budynku ośrodka, a także informacje na stronie internetowej mówią też o innych kierunkach - politologii, filologiach, kulturoznawstwie czy dziennikarstwie. W tej sprawie rzecznik ani przedstawiciele ośrodka nie chcieli się wypowiadać.

WSHE powstała w 1993 roku, w marcu br. zdobyła status Akademii. Kształci ok. 35 tysięcy studentów na 14 kierunkach. Rzecznik ministerstwa edukacji uspokaja studentów, że nawet jeśli dojdzie do czarnego scenariusza, czyli likwidacji, studenci będą mieli prawo ukończenia nauki. Łódzka AHE zapewnia, że zarówno studia, jak i nabór, toczą się normalnym trybem.

- Każdego dnia odbieramy mnóstwo e-maili z poparciem od naszych studentów i absolwentów - dodaje Aleksandra Mysiakowska. - Zamieszanie wokół naszej uczelni może przysporzyło trochę złej sławy, jednak nie zaburzyło rytmu codziennej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!