Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek. Chcą czystego powietrza. Protest mieszkańców przeciwko inwestycji Kronospanu

(r)
Tadeusz Bogdanowicz mocno popiera akcję mieszkańców, którzy chcą oddychać zdrowym powietrzem. Właśnie podpisał się pod protestem.
Tadeusz Bogdanowicz mocno popiera akcję mieszkańców, którzy chcą oddychać zdrowym powietrzem. Właśnie podpisał się pod protestem. Fot. Rajmund Wełnic
Mieszkańcy Szczecinka i okolic zbierają podpisy pod protestem w sprawie zanieczyszczonego powietrza i domagają się zablokowania budowy elektrociepłowni przez Krosnopan.

Jak już informowaliśmy wyniki badań powietrza nad Szczecinkiem za rok 2008 są zatrważające - stwierdzono np., że prawie 5 razy przekroczona została norma stężenia benzo(a)pirenu, jednej z najbardziej rakotwórczych substancji.

Informacje zmobilizowały mieszkańców Szczecinka i okolic do działania.

- To powietrze wdychają nie tylko mieszkańcy Szczecinka - mówi Joanna Pawłowicz ze Świątek, jedna z organizatorek akcji zbierania podpisów pod protestem żądającym podjęcia działań mających poprawić jakość powietrza. - To, że benzo(a)piren to wynik ruchu samochodowego i grillowania, nie wierzymy.

Sygnatariusze protestu chcą także powstrzymać budowę elektrociepłowni na biomasę przez Kronospan (firma chce postawić instalacje o mocy 60 MW, właśnie wystąpiła do miasta o tzw. decyzję środowiskową). "Kategorycznie sprzeciwiamy się planowanej spalarni biomasy, która ma być zlokalizowana (…) w sąsiedztwie naszych domów i zapewne nie wpłynie korzystnie na i tak już złą jakość powietrza w Szczecinku" - piszą autorzy listu do burmistrza.

Odzew wśród mieszkańców jest ogromny - w ciągu 2 dni akcji zebrano ponad tysiąc podpisów. - Podpisy będziemy zbierać do najbliższej środy - mówi Iwona Domańska, właścicielka aptek, w których wyłożono listy. - Zapraszamy do aptek przy ulicy Wyszyńskiego, 9 Maja, Spółdzielczej, Boh. Warszawy, kwiaciarni Stokrotka przy 28 Lutego i Magdalenka na Jagiełły, sklepów w Świątkach, przy Bukowej i Armii Krajowej, do Non stopu.

- Spalarnia odpadów to ma powstać w Koszalinie, podobną chciał budować Szczecinek, ale nie dostał dotacji - mówi Krzysztof Aleksandrowicz, dyrektor w Kronospanie. - My chcemy zbudować elektrociepłownę-wytwornicę ciepła technologicznego dla potrzeb firmy.

Jak nam wyjaśnił K. Aleksandrowicz, jej kotły mają być opalane biomasą, czyli np. wierzbą energetyczną i odpadami drzewnymi. - Paliwo jest ekologiczne i musimy je wcześniej zakontraktować u rolników i w Lasach Państwowych - mówi.

Nie ukrywa jednak, że spalone miałaby być też hałda, którą ponad 10 lat temu usypano przy Kronospanie z różnych odpadków drzewnych.

- Zawiera ona czyste stare trociny i korę, może z domieszką piasku - dodaje nasz rozmówca. Zapewnia też, że elektrociepłowni nie buduje się, aby pozbyć się górki przy ulicy Waryńskiego, bo nikt nie zrobi inwestycji za 100 mln zł dla hałdy, którą można spalić w rok.

W jednym z najbliższych numerów "Głosu Koszalińskiego" opublikujemy rozmowę z burmistrzem Szczecinka Jerzym Hardie-Douglasem na temat stanu powietrza nad miastem i budowy elektrociepłowni Kronospanu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!