Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Trybunał przyjął skargę polskich spółdzielców w sprawie wykupu mieszkań

Piotr Polechoński
Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął skargę od polskich spółdzielców, którzy poskarżyli się w niej na decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego. A to oznacza, że wkrótce sędziowie ze Strasburga zbadają, czy przyjęte przez polski Trybunał postanowienie - o tym, że tani wykup mieszkań jest bezprawny - było zgodne z prawami człowieka.

Skargę wysłali działacze Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców, głównie z inspiracji koszalińskich przedstawicieli KZLiS. To właśnie oni przygotowali tekst skargi oraz dołączyli tysiące podpisów lokatorów oburzonych tym, co postanowił Trybunał Konstytucyjny. Ich zdaniem sędziowie, którzy w nim zasiadają, złamali prawa człowieka, bo uznali, że prawo własności nie jest świętym prawem i można nim manipulować, ze szkodą dla tych lokatorów, którzy przez lata spłacali kredyty, a teraz nie zdążyli z tanim uwłaszczeniem.

- Bardzo się ucieszyliśmy, że w Strasburgu przyjęto naszą skargę, bo to nie zawsze tak się dzieje i sporo wniosków jest odrzucanych od razu, jako nie nadających się do rozpatrzenia przez Europejski Trybunał - mówi Danuta Janus, szefowa oddziału KZLiS w Koszalinie. Kiedy skarga zostanie rozpatrzona? - W piśmie, które otrzymaliśmy ze Strasburga poinformowano nas, że stanie się to jak najszybciej - dodaje Danuta Janus.

Fakty

Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że tani wykup mieszkań jest niezgodny z konstytucją. Tymczasem taki wykup spółdzielnie realizują od 31 lipca 2007 roku, czyli od chwili, gdy zaczęła obowiązywać nowelizacja prawa spółdzielczego pozwalająca na wykup mieszkania za niewielkie pieniądze (od kilku do kilkuset złotych). Zmiany te od początku budziły bardzo wiele kontrowersji. Zwłaszcza wśród prezesów spółdzielni i tych lokatorów, którzy mieszkania na własność wykupili wcześniej, po starych cenach (kilkadziesiąt tysięcy złotych).

Sędziowie, oprócz zakwestionowania samej zasady wykupu za "złotówkę", postanowili także dać sejmowi czas do końca 2009 roku na poprawienie przepisów. Do tego czasu obowiązuje stare prawo, czyli nadal spółdzielnie mają obowiązek realizować tani wykup mieszkań. Jednak lokatorzy, którzy nie zdążyli z uwłaszczeniem boją się, że władze spółdzielni będą opóźniać procedurę wykupu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!