Pentowo - wieś pełna bocianów

Dodano: 28 kwietnia 2009, 8:00 Autor:

Aż 26 par bocianów w zeszłym, a już 12 par w tym roku przyleciało roku do Europejskiej Wsi Bocianiej. Zdaniem gospodarzy w połowie maja będzie ich na pewno dużo więcej.

Pentowo, położone dwa kilometry za Tykocinem, to zaledwie jedno gospodarstwo złożone ze stuletniego dworku od pokoleń należącego do szlacheckiej rodziny Toczyłowskich oraz zabudowań gospodarczych.

Ale nie zabudowania są tu największą atrakcją, ale bocianie gniazda, których jest tu ponad 20. Nic więc dziwnego, że niemiecka Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Przyrody Euronetur przyznała gospodarstwu w 2001 roku zaszczytny tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Taki tytuł otrzymuje tylko jedno miejsce w kraju.

12 miejsc noclegowych znajdziemy w stuletnim dworku w Pentowie, gdzie czekają na nas dwuosobowe pokoje. Cena za nocleg to 40 złotych od osoby. Można zamówić śniadania oraz kolacje po 14 złotych.

Pentowo oddalone jest od Białegostoku o 30 kilometrów, od Tykocina o dwa kilometry. Wszelkie informacje o Europejskiej Wsi Bocianiej znajdziemy na www.pentowo.pl

A wszystko zaczęło się w 1997 roku, gdy przez Podlasie przeszedł ogromny huragan. Bociany, które przylatują do nas na przełomie marca i kwietnia, na połamanych wierzchołkach drzew zaczęły budować gniazda. Tych gniazd naliczono 12. Gdyby nie pomoc Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków gniazda zbyt długo by nie przetrwały.

Gospodarze wraz z ornitologami postanowili wzmocnić je i pobudować specjalne platformy, na których ptaki mogłyby budować swe domy. Bociany chętnie z tego skorzystały i co roku większą gromadą zaczęły tworzyć swe rodziny w Pentowie. W minionym roku aż 26 par wychowywało tu swe pisklęta karmiąc je przez kilkadziesiąt dni, a potem ucząc latać.

Jak nam powiedział gospodarz Pentowa, Bogdan Toczyłowski, obecnie na gniazdach naliczył już 12 par, ale bociany wciąż przylatują, także z innych miejsc na Podlasiu, w poszukiwaniu nie tylko odpowiedniego lokum, ale i pokarmu. A tego, na rozlewiskach Narwi, na łąkach i w lasach bocianom nigdy nie brakuje.

W Pentowie oprócz dworku, w którym możemy zanocować, znajdziemy dwie wieże obserwacyjnej. Z jednej możemy obserwować bociany w gniazdach, z drugiej tereny ich żerowisk.

W Galerii Bocianiej znajdziemy mnóstwo ciekawostek o ptakach, a także fantastyczne zdjęcia autorstwa znanych artystów. Możemy pojeździć konno, wziąć udział w przyrodniczych wycieczkach lub powędrować po okolicy. Od maja do września, w każdą ostatnia sobotę miesiąca na łąkach lub przed dworkiem możemy posłuchać muzyki w wykonaniu artystów z różnych filharmonii, a także sław jazzu.

Czytaj więcej o:
  • Europejska Wieś Bociania
  • Pentowo
  • Turystyczne Perły Pomorza
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gk24.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.