MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Rodzina na swoim" - dopłaty do kredytów mieszkaniowych

Fot. Stock
Fot. Stock
Celem programu "Rodzina na swoim" jest wspieranie rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci w zakupie mieszkań oraz budowie domów jednorodzinnych.

Dzięki nowelizacji ustawy, która weszła w życie 2 stycznia 2009 r. program stał się bardziej dostępny.

Program "Rodzina na swoim" został wprowadzony na mocy ustawy o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Rola Banku Gospodarstwa Krajowego polega na wypłacaniu ze środków budżetowych dopłat do oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Spłata za kredytobiorcę części odsetek dotyczy kredytów w złotówkach udzielonych przez wybrane banki komercyjne (PKO BP, Pekao S.A., Bank Pocztowy S.A., oraz banki spółdzielcze zrzeszone w Gospodarczym Banku Wielkopolskim S.A., Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i Mazowieckim Banku Regionalnym S.A.) oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, które podpisały z BGK odpowiednie umowy. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi bankami zainteresowanymi udzielaniem preferencyjnych kredytów hipotecznych.

Dopłaty przyznawane są na okres 8 lat i stanowią równowartość 50 procent kwoty odsetek naliczonych według stopy referencyjnej. Obliczana ona jest na podstawie trzymiesięcznej stawki WIBOR powiększonej o 2 punkty procentowe. Maksymalna powierzchnia mieszkania może wynosić 75 m2, a domu 140 m2, jednak dopłatami objęte jest w tym przypadku odpowiednio 50 i 70 m2 powierzchni użytkowej.

O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Potencjalny kredytobiorca nie może posiadać własnego mieszkania lub domu.

Projekt w liczbach

Projekt w liczbach

W 2008 r. w ramach programu "Rodzina na swoim" udzielono łącznie 6628 kredytów na łączną kwotę 852 593 316 zł.

W 2009 r. planuje się udzielenie 19,2 tys. kredytów na łączną kwotę 2,5 mld zł.

Cena metra kwadratowego kredytowanego mieszkania lub domu jest ograniczona tzw. wskaźnikami przeliczeniowymi kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych określonymi odrębnie dla każdego województwa.

Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 2 stycznia wprowadza dwie zmiany:

- możliwość przystąpienia osób z najbliższej rodziny do umowy kredytu preferencyjnego, co w znaczący sposób wpływa na wzrost zdolności kredytowej osób, które będą korzystać z dopłat do oprocentowania

- wzrost mnożnika (z 1,3 do 1,4) stosowanego do ustalenia limitu ceny lub kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej nieruchomości finansowanej kredytem, co z kolei rozszerza rynek nieruchomości dostępnych dla tego produktu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera