Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczkowe zwyczaje Polaków

(cza)
Fot. Stock
Do korzystania z karty kredytowej przyznaje się 35 procent badanych. Następne w rankingu popularności są: kredyt ratalny (20 proc.), mieszkaniowy (18 proc.) oraz gotówkowy (14 proc.).

Pieniądze w banku pożycza 60 procent Polaków. Najczęściej wykorzystywanym produktem kredytowym jest karta kredytowa, a w dalszej kolejności kredyt ratalny lub hipoteczny - wynika z najnowszych badań MillwardBrown SMG/KRC.

Kluczowe dla potencjalnego kredytobiorcy są: atrakcyjne oprocentowanie, a dodatkowo, przy kredycie gotówkowym, minimum formalności i krótki czas oczekiwania na decyzję, zaś przy hipotecznym, niska miesięczna rata spłaty.

Okazuje się, że najbardziej popularne są tradycyjne sposoby pożyczania. W przypadku braku pieniędzy w domowym budżecie pierwszym krokiem jest pożyczka w zakładzie pracy (45 proc.) lub u krewnych czy znajomych (42 proc.). Atrakcyjność pożyczki w zakładzie pracy zależy od warunków, jakie ustali pracodawca, a oprocentowanie firmowego kredytu może być zdecydowanie niższe niż z innych źródeł. Jednak minusem może być to, że przy zadłużaniu się w firmie często wymaga się od nas złożenia zobowiązania o tym, że nie odejdziemy z pracy przez określony czas. W przypadku zmiany pracy musimy natychmiast spłacić całość zaciągniętej kwoty. Zapożyczanie się u rodziny albo przyjaciół pozwala na ominięcie formalności i procedur, ale pociąga za sobą niebezpieczeństwo pogorszenia wzajemnych relacji.

Okazuje się, że w drugiej kolejności korzystamy z usług bankowych, najczęściej debetu na koncie. Wśród form kredytowania przoduje też karta kredytowa, której używa około 35 proc. Polaków. Jej główną zaletą jest wygoda użytkowania i automatyczne odnawianie się dostępnego limitu. To właśnie dzięki karcie wiele gospodarstw domowych na bieżąco uzupełnia swój budżet.

Gdy potrzebujemy większej gotówki sięgamy zazwyczaj po kredyt gotówkowy. Większość z nas wybiera to rozwiązanie ze względu na minimum formalności, jakich trzeba dopełnić w banku. Tym bardziej, że instytucje finansowe cały czas upraszczają procedury przyznawania pożyczek konsumpcyjnych. Atutem pożyczki w banku jest jej dostępność.

Sprzęt RTV i AGD nabywamy wykorzystując kredyty ratalne lub gotówkowe, choć oczywiście zdecydowana większość badanych (70 proc.) za najlepsze rozwiązanie uznaje zakup sprzętu za własną gotówkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera