Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Browar Połczyn po ośmiu latach przerwy znów rozlewa piwo do butelek

Inga Domurat [email protected]
Z tej taśmy wyjeżdża piwo w butelkach pakowanych po cztery sztuki. Sławomir Szyrwel dostaje już do rąk produkt końcowy, który musi przełożyć na paletę.
Z tej taśmy wyjeżdża piwo w butelkach pakowanych po cztery sztuki. Sławomir Szyrwel dostaje już do rąk produkt końcowy, który musi przełożyć na paletę. Fot. Inga Domurat
Spółka Fuhrmann zapowiada, że chce podwoić swoje moce przerobowe. W marcu będzie potrzebować wiele rąk do pracy przy linii produkcyjnej. Mimo kryzysu, firma zapowiada inwestycje

200 tysięcy hektolitrów rocznie jest obecnie w stanie wyprodukować spółka Fuhrmann, jeszcze do niedawna Brewer Polska. Wykorzystuje te moce już w 90 procentach, mając się coraz lepiej w połczyńskim browarze. Teraz złocisty napój leje się tu już nie tylko do puszek, ale też do butelek.

- Mogliśmy zacząć poważnie inwestować po tym, jak staliśmy się w ubiegłym roku większościowym akcjonariuszem Wytwórni Wody, którą mamy na terenie browaru - wyjaśnia Jaromir Kaczanowski, dyrektor handlowy spółki. - I firma swą nazwą wróciła też do korzeni, bo przecież pierwszy browar połczyński założyła rodzina Fuhrmannów.

Firma nie poprzestała na produkcji piwa w puszkach, a wśród nich regionalnego "Połczyna". Kolejnym krokiem było wprowadzenie na rynek ogólnopolski nowych butelek wody Połczyn Zdrój, a z początkiem roku uruchomienie nowej linii do produkcji piwa butelkowanego.

Marek Połczyn Full, Brewer Super Strong, Brewer Strong i Brewer Export smakosze piwa mogą już szukać na pewno w sklepach sieci Sano i Torg. Ceny wahają się między 2 a 2,5 złotego.

Firma eksportuje też swoje wyroby na rynek węgierski i włoski. Rozpoczęła też produkcję piwa specjalistycznego pszenicznego ABBE, które zawiera 5,2 proc. alkoholu i kosztuje około 4 złotych. Wszystkie marki są tu warzone na bazie połczyńskiej wody i rozlewane.

- Na razie jesteśmy w stanie rocznie produkować 200 tys. hektolitrów piwa, ale chcemy podwoić te moce - dodaje Jaromir Kaczanowski. - Zamierzamy rozbudować nasze magazyny, postawić nowe od podstaw o pow. 5 tys. metrów kwadratowych oraz kupić nowe tankofermentatory. I dosłownie kilka dni temu rozpoczęliśmy produkcję napoju energetycznego Torros, który na półkach sklepowych będzie w litrowych opakowaniach i puszkach o pojemności 330 mililitrów. Tak więc w dobie zbliżającego się kryzysu mamy się dobrze.

Browar Połczyn

Browar Połczyn

Regionalny połczyński browar założony został w 1825 roku przez niemiecką rodzinę Fuhrmann. W latach 70. i 80. XX wieku połczyńskie piwo było znane i cenione w całej Polsce. W 1989 roku zniknęło z rynku, by po kilku latach wrócić pod szyldem Broka. Ten jednak z Połczyna się wycofał i pod koniec 2006 roku pomieszczenia produkcyjne wydzierżawiła czeska firma Brewer, tworząc tu swoją spółkę córkę, ktora ostatecznie we wrześniu 2008 roku przemianowała się na Fuhrmann.

Spółka Fuhrmann, która już dziś zatrudnia prawie 120 osób, poszukuje też pracowników. Na razie specjalistów: technologa, laboranta i piwowara, jednak od marca, kiedy w browarze rozpoczyna się sezon, firma potrzebować będzie wielu rąk do pracy przy linii produkcyjnej. Można liczyć na zarobek do 1800 zł brutto.
Firma jest też jednym z głównych sponsorów koszalińskiego AZS.

- Mam nadzieję, że kibice to zauważą i sięgną po nasze piwo - z uśmiechem oznajmia dyrektor handlowy spółki Fuhrmann.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty