Czaplinek. Bezinteresowna pomoc dla Agnieszki

Dodano: 16 grudnia 2008, 8:15 Autor:

Dzięki nowoczesnym protezom 10-letnia Agnieszka, niepełnosprawna dziewczynka z Czaplinka stanęła na nogi i może samodzielnie się poruszać.
Agnieszka na rowerze, który dostała od pana Bogdana Sobczyńskiego. Obok stoi jej ciocia Janina Ułaś.

Agnieszka na rowerze, który dostała od pana Bogdana Sobczyńskiego. Obok stoi jej ciocia Janina Ułaś. (fot. Fot. Krzysztof Bednarek)

Od kilku miesięcy Agnieszka z rodziną mieszka w nowym domu. A ostatnio mieszkaniec Poznania podarował jej wspaniały rower.

To nie jest zwykły rower. Bo na zwykłym Agnieszka nie mogłaby jeździć.

Nowe, lepsze protezy

Dziewczynka, którą telewidzowie mogli poznać kilka lat temu dzięki programowi "Miasto Marzeń”, urodziła się bez nóg i bez jednej ręki.

Latem tego roku pan Bogdan Sobczyński z Poznania obejrzał w telewizji inny program, w którym Agnieszka opowiadała o swoich marzeniach. 84-letni emeryt postanowił spełnić jedno z nich i zamówił dla Agnieszki kosztowne urządzenie napędzane siłą jednej ręki. - Rower spisuje się wspaniale. Agnieszka jest zachwycona - powiedziała nam Janina Ułaś, ciocia wychowująca rezolutną dziewczynkę i trójkę jej rodzeństwa.

Jeszcze cenniejszym prezentem od roweru okazały się nowe protezy nóg, wykonane w listopadzie w klinice w niemieckim mieście Bad Schwartau.

Okazało się, że tam również są przyjaciele, na których Agnieszka może liczyć. W starej protezie Agnieszka szybko się męczyła. Teraz bez większego wysiłku może używać nowych nóg nawet przez kilka godzin dziennie. Może się swobodnie poruszać i samodzielnie siadać.

Srebrny medal

- Raz w miesiącu jeździmy na rehabilitację do Warszawy. Dwa razy w tygodniu chodzimy na gimnastykę i na masaże w Czaplinku. Agnieszka bardzo poważnie traktuje te ćwiczenia. Dzięki temu cały czas jest w dobrej kondycji - uważa Janina Ułaś.

Agnieszka z dumą pokazała nam srebrny medal, jaki zdobyła niedawno podczas olimpiady dla osób niepełnosprawnych w Spale. Agnieszka otrzymała go za zdobycie drugiego miejsca w maratonie na wózkach. Ale najważniejszym tegorocznym wydarzeniem w życiu tej siedmioosobowej dzielnej rodziny, w skład której oprócz pani Janki i dzieci wchodzą jeszcze dziadkowie, była przeprowadzka do nowego domu.

Dziękują darczyńcom

Dom w całości powstał dzięki ludziom dobrej woli. Lista darczyńców jest długa. Na konto wpłynęło 3 tys. przekazów pieniężnych. Sponsorzy przekazali materiały budowlane o wartości sięgającej 100 tys. zł. Natomiast cała budowa kosztowała 423 tys. zł i trwała trzy lata.

- Dobrze nam się tu mieszka. Jest tak, jak sobie wymarzyłam - powiedziała nam Agnieszka.

Jej ciocia prosiła "Głos”, by w imieniu dziewczynki jeszcze raz podziękować wszystkim darczyńcom, a w szczególności przyjaciółce rodziny Genowefie Polak, dzięki której udało się zgromadzić pieniądze na budowę oraz Urzędowi Miasta i Gminy w Czaplinku i mieszkańcom powiatu Golub-Dobrzyń, którzy przekazali na budowę ponad 90 tys. zł.

- Trudno słowami wyrazić wielką wdzięczność, którą nasza rodzina czuje wobec wszystkich darczyńców - powiedziała nam Janina Ułaś.

Do grona darczyńców trudno natomiast zaliczyć Michała Wiśniewskiego, lidera zespołu "Ich Troje”, który podczas programu "Miasto Marzeń” na antenie TVP deklarował daleko idącą pomoc. Znany piosenkarz zapewniał, że dzięki jego działaniom i pieniądzom dom stanie w ciągu trzech miesięcy. Gdy przyszło do konkretów, przekazał na budowę... 500 zł.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.