Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół wieku koszalińskiej "samochodówki"!

Alina Konieczna [email protected]
Henryka Paszkowska podczas przygotowywania wystawy archiwalnych zdjęć. Po jubileuszu stare fotografie nie trafią do lamusa. Pozostaną na szkolnych korytarzach, by przypominały młodzieży dawne czasy.
Henryka Paszkowska podczas przygotowywania wystawy archiwalnych zdjęć. Po jubileuszu stare fotografie nie trafią do lamusa. Pozostaną na szkolnych korytarzach, by przypominały młodzieży dawne czasy. Radek Koleśnik
Koszaliński Zespół Szkół nr 10, popularna "samochodówka", kończy 50 lat. Dziś w tej znanej w regionie szkole rozpoczynają się dwudniowe jubileuszowe uroczystości.

Udział w szkolnych urodzinach zapowiedziało prawie 300 absolwentów.

Był rok 1958, gdy w Koszalinie powstał Wydział Samochodowy w ramach Technikum Budowlanego. Zajęcia gościnnie odbywały się w PKS-ie, potem szkoła dostała kilka sal przy ul. Jedności.

Tak było
I wreszcie upragniona własna siedziba. Pierwsze lekcje w budynku, gdzie szkoła mieści się do dziś, odbyły się w 1965 roku. Radości uczniów i nauczycieli nie zmąciły nawet niedogrzane sale z powodu wadliwej instalacji c.o., czy praca na trzy zmiany. Szkolne kroniki dobitnie odnotowały rok 1968, gdy w "samochodówce" odbyła się ogólnopolska inauguracja roku szkolnego, a gościem uroczystości był ówczesny minister oświaty Henryk Jabłoński.

- Warto przypomnieć, że w latach 70. nastąpił wielki rozkwit naszej szkoły - podkreśla obecny dyrektor Jan Chojnacki. - W Koszalinie liczyły się wtedy trzy szkoły: LO Dubois, "samochodówka" i "budowlanka". O jedno miejsce u nas walczyło od 4 do 8 uczniów, egzaminy wstępne były nawet do szkoły zasadniczej.
Wieloletni dyrektor tej szkoły Janusz Wasiak (kierował "samochodówką" przez 33 lata, od 1998 - roku na emeryturze,) w wydawnictwie przygotowanym z okazji jubileuszu wspomina m.in. budowę toru kartingowego, gdzie odbywały się zawody na skalę ogólnopolską.

Tak jest
Obecnie uczy się tu 600 młodych ludzi. To głównie chłopcy, w całej szkole jest zaledwie 7 dziewcząt. Liceum profilowane w tym roku ukończy ostatni rocznik, szkoła kształci głównie w technikach: samochodowym i mechanicznym oraz w zasadniczej szkole zawodowej.
- Nasza "samochodówka" jest naprawdę wspaniała - podkreśla Marek Serwański, uczeń trzeciej klasy liceum. - Jeśli ktoś chce, dużo może się nauczyć.

W 2002 roku koszalińska placówka uzyskała tytuł "Samochodowej szkoły roku", dzięki sukcesom uczniów w ogólnopolskiej Olimpiadzie Techniki Samochodowej, W 2005 roku otrzymała fundusze z Unii Europejskiej na nowoczesną pracownię do komputerowych badań diagnostycznych.

- W przyszłość spoglądamy spokojnie, bo branża samochodowa rozwija się prężnie, a my jesteśmy w stanie kształcić naszych uczniów zgodnie w wymogami rynku nowoczesnego rynku pracy - podkreśla dyrektor Chojnacki.

Czas wspomnień
Zjazd absolwentów zwykle nastraja do wspomnień. Tak będzie i tym razem. - Wśród naszych absolwentów są nawet księża, lekarze, czy adwokaci - mówi Henryka Paszkowka, dziś kierownik internatu, niegdyś nauczycielka przedmiotów zawodowych, pracująca w szkole od 1975 roku. - Mieszkają w Polsce, rozjechali się po świecie. Doliczyliśmy się, że mieszkają w 25 krajach! Naszą szkołę kończyło wielu lokalnych polityków, wśród nich poseł Sławomir Nitras oraz marszałkowie: Władysław Husejko i Jan Krawczuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!