Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się pozbyć kołatek, spuszczeli, borodziejów i miazgowców?

IRENA BOGUSZEWSKA [email protected]
Szkodniki można zlikwidować opryskując drewniane elementy domu specjalnym preparatem.
Szkodniki można zlikwidować opryskując drewniane elementy domu specjalnym preparatem.
Jeśli mamy stary drewniany dom, najprawdopodobniej są w nim szkodniki. Koniecznie musimy się ich pozbyć. Tylko jak?

Przy zakupie domu zwracamy uwagę na jego wygląd, lokalizację oraz na urodę okolicy, w której się znajduje. By być bliżej natury, mieszkańcy dużych miast coraz chętniej kupują i odnawiają stare drewniane budynki położone na uboczu, wśród zieleni. Domy takie posiadają niepowtarzalny urok, jednak zazwyczaj wymagają ogromnego nakładu pracy przy renowacji.

Ciche chrobotanie
Jednak dom z drewna lub z drewnianym szkieletem, często zaatakowany jest przez szkodniki. Niekiedy nawet bez pomocy specjalisty możemy zauważyć ślady ich bytności. Wskazuje na to ciche "chrobotanie" oraz niewielkie otwory o regularnych kształtach. Takie skazy w drewnie najczęściej powodują: kołatki, spuszczele, borodzieje i miazgowce.

Uszkodzenia drewna powodowane przez te owady nie tylko są nieestetyczne; to bardzo poważne zagrożenie dla konstrukcji naszego domu, a więc i dla nas samych. Jeśli stwierdzimy ponad wszelką wątpliwość, że w drewnianych elementach konstrukcji domu są szkodniki, musimy je zlikwidować. W tym celu powinniśmy zaimpregnować je preparatem, który nie tylko zabezpiecza drewno przed ponownym atakiem szkodników, ale także zlikwiduje już istniejące zagrożenie.

Wybieramy preparat
Sklepy oferują różne preparaty do impregnacji drewna. A np. firma Selena stworzyła preparat do ochrony i uzdrawiania drewna Tytan Impregnat owadobójczy, który skutecznie zwalcza on wszystkie szkodniki drewna. Jest odporny na zwietrzenie, a co za tym idzie, wyjątkowa trwały. Różni się tym od swoich rynkowych odpowiedników, że nie zawiera benzyny. Dzięki temu nie jest palny i można go nanosić przez natrysk, co bardzo ułatwia stosowanie. Wnika głęboko drewno i dzięki temu jest bardzo skuteczny.

Malujemy lub pryskamy
Najlepiej jest drewno zanurzyć w impregnacie, ale to można zrobić z jedynie drobnymi elementami. Na duże konstrukcje impregnat nanosi się przez jedno- lub dwukrotne malowanie albo natrysk. Jeśli mamy do czynienia z grubymi belkami, możemy wzmocnić działanie wstrzyknięcie preparatu przez nawiercone co 30 cm otwory. Po zakończeniu pracy pomieszczenia należy intensywnie wywietrzyć.
Zastosowanie impregnatów daje nam możliwość pozbycia się szkodników drewna. Dzięki niemu zlikwidujemy zagrożenie z ich strony i zapewnimy sobie spokój na długie lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!