MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzydziestolatkowie nie lubią spłacać długów

Inga Domurat [email protected]
Nikt nie lubi rozstawać się z pieniędzmi, ale długi trzeba splacać.
Nikt nie lubi rozstawać się z pieniędzmi, ale długi trzeba splacać. www.sxc.hu
100 lat ma najstarszy dłużnik notowany w Krajowym Rejestrze Długów. Został w nim umieszczony za kilkutysięczny niezapłacony rachunek za gaz.

Wpis za alimenty

Wpis za alimenty

Ograniczeniu praktyk polegających na uchylaniu się od płacenia alimentów mają służyć m.in. zmiany w Ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych wprowadzone przez Ustawę z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które wejdą w życie z dniem 1 października 2008 r.

Od tego dnia wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, będą mogli przekazywać do biur informacji gospodarczej dane o zobowiązaniach każdego dłużnika w razie powstania zaległości w opłacaniu przez niego alimentów za okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Najmłodszy, to 16-latek, który nie uregulował kilku mandatów za jazdę bez biletu. Ci najstarsi, i ci najmłodsi to jednak zaledwie 3% wszystkich dłużników. Najmniej chętnie regulują swoje zobowiązania Polacy między 26. a 35. rokiem życia. Ci stanowią aż 34% wszystkich dłużników.

Wśród 10 najstarszych dłużników jest 8 kobiet i 2 mężczyzn. Mają kilkusetzłotowe lub kilkutysięczne długi wobec banków, gazowni, telewizji cyfrowej oraz przewoźników. Najmłodsi dłużnicy to bez wyjątku gapowicze.

- Takich osób nie ma jednak wielu w naszym rejestrze. Ci, którzy ukończyli 65. rok życia, stanowią zaledwie 2% wszystkich notowanych u nas dłużników. To po prostu pokolenie, dla którego uczciwość jest cnotą - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Opinię o wyjątkowej uczciwości najstarszych Polaków potwierdzają choćby spółdzielnie mieszkaniowe, które korzystają z usług Krajowego Rejestru Długów. Z ich obserwacji wynika, że emeryci starają się regulować płatności, nawet kosztem oszczędzania na lekarstwach i jedzeniu. Najmniej chętnie płacą natomiast czynsz 30- i 40-latkowie, często posiadający wysokie dochody, co widać choćby po zaparkowanych przed blokami samochodach. Natomiast osoby w wieku 15-24 lat najbardziej nie ufają dłużnikom.

Straszak na dłużników

Do 4 sierpnia w KRD notowanych było łącznie ponad 672 tysiące dłużników, z czego blisko 259 tysięcy stanowili konsumenci, a 413 tysięcy - przedsiębiorcy.

Pierwsi byli zadłużeni na 683 mln zł, a dług drugich przekroczył 1,027 mld złotych. Dzięki KRD przedsiębiorcy odzyskali już ponad 1,5 mld zł wierzytelności. Aż 58% dłużników zalegających z płatnościami nie dłużej niż rok zwraca dług po samym ostrzeżeniu o możliwości dopisania do KRD. Kolejne 27% czyni to, gdy już znajdzie się w rejestrze.

Skuteczność KRD i różnorodność zgromadzonych w nim danych wynika z faktu, że dostawcy informacji o dłużnikach są jednocześnie ich odbiorcami, co powoduje, że dłużnicy przestają być anonimowi i tracą wiarygodność w kontaktach z innymi przedsiębiorcami.

Wśród współpracujących z Krajowym Rejestrem Długów są m.in. banki komercyjne i spółdzielcze, SKOK-i, firmy leasingowe, zakłady energetyczne i gazownicze, operatorzy telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz telewizji kablowej i satelitarnej, dostawcy Internetu, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej i międzymiastowej, koleje, a także przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe i usługowe ze wszystkich sektorów gospodarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera