Inwestycja za ponad 100 milionów złotych

Dodano: 29 kwietnia 2008, 0:05 Autor:

Niemiecka firma RPE z Rostoku chce wybudować zakład produkcji biopaliw. Budowa rozpocznie się najpóźniej w 2011 roku.
Adam Zdun, kierownik referatu urbanistyki, rozwoju lokalnego i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta i Gminy w Drawsku Pomorskim, wskazuje miejsce, w którym powstanie zakład produkujący biopaliwa.

Adam Zdun, kierownik referatu urbanistyki, rozwoju lokalnego i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta i Gminy w Drawsku Pomorskim, wskazuje miejsce, w którym powstanie zakład produkujący biopaliwa. (fot. Fot. Krzysztof Bednarek)

Przeczytaj więcej

Na przekazanie niemieckiej firmie 12 ha ziemi w użytkowanie wieczyste zgodzili się już drawscy radni.

- W Drawsku jest dobry klimat dla inwestorów zagranicznych. Dlatego właśnie fabryka biopaliw powstanie właśnie tutaj - powiedział nam Wilfried Hartlef, dyrektor RPE.

Działka, którą zaoferowała gmina, leży w pobliżu drogi krajowej do Szczecina, w bezpośrednim sąsiedztwie przeładunkowej rampy kolejowej.

- To dla nas bardzo ważne, bo będziemy potrzebowali dużą ilość surowca - wyjaśnił Klaus Dollst, naczelny inżynier firmy. - W zakładzie znajdzie zatrudnienie około 50 osób. Kilkunastu specjalistów z Niemiec oraz miejscowi pracownicy. Ponadto damy pracę wielu rolnikom.

Bo w Drawsku biopaliwa nie będą produkowane z rzepaku. Surowcem do produkcji ma być drewno oraz masa roślinna pochodząca z uprawy zmodyfikowanej wierzby energetycznej.

To duża szansa dla rolników mających swoje gospodarstwa w promieniu 50 km od siedziby projektowanego zakładu. RPO zamierza zaproponować im kontraktacyjną uprawę surowca dla fabryki.

Wilfried Hartlef nie chce jeszcze zdradzać szczegółów dotyczących procesu produkcji. Wiadomo tylko, że w Drawsku powstać ma zaawansowany technologicznie kompleks o wartości ponad 35 mln euro. Podobną fabrykę Niemcy otworzyli na początku tego roku pod Hamburgiem, a o jej randze świadczy osobisty udział w otwarciu kanclerz Angeli Merkel.

Właściciele podkreślają, że zakład będzie w stu procentach przyjazny dla środowiska. Projekt uzyskał certyfikat bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Niebawem rozpoczną się badania gruntu, na którym stanąć ma fabryka. Po jej wybudowaniu powstanie polska spółka z o. o., która zarządzała będzie zakładem.

Produkowane tu biopaliwo przeznaczone będzie na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, dla zakładów chemicznych oraz dla stacji paliw, dla silników diesla.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gk24.pl
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.