MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus a rachunki za internet

IRENA BOGUSZEWSKA [email protected]
Relację z dyżuru rozliczeniom podatkowym. Tym razem poświęcona uldze za Internet.

Na pytania Czytelników odpowiadały: Jadwiga Gritzman, starszy komisarz skarbowy i Klaudia Prus-Piernikowska, komisarz skarbowy z Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie.

Mąż jest emerytem

- Mąż jest emerytem. Oprócz emerytury innych dochodów nie ma. Czy może skorzystać z ulgi na Internet, czy też ona przysługuje tylko ludziom, którzy wykorzystują Internet do pracy?
- Emerytowi również przysługuje ta ulga ale pod warunkiem, że faktury VAT za Internet wystawione są na jego imię i nazwisko.

- Jestem zameldowany w jednym miejscu, a naprawdę mieszkam w innym. W miejscu zamieszkania mam Internet i z niego korzystam. Płacę rachunki. Mam na to faktury VAT wystawione na moje imię, nazwisko i na adres pod jakim faktycznie mieszkam. Czy w takim przypadku mogę skorzystać z ulgi na Internet?
- Tak, skoro Internet jest w miejscu, w którym pan faktycznie mieszka i ma pan odpowiednie dokumenty, to może pan skorzystać z odliczenia.

Roczny limit

- W roku ubiegłym zapłaciłem za Internet 720 zł. Mam na to imienne faktury. Ile mogę odliczyć?
- Odlicza pan kwotę 720 złotych od dochodu przed opodatkowaniem, gdyż wydatkowana kwota nie przekroczyła przysługującego limitu odliczenia.

- A ile wynosi limit ulgi na Internet?
- Na 2007 rok jest to 760 złotych.

Mam Internet bezprzewodowy

- Korzystam z Internetu bezprzewodowego Ery. Czy mogę odliczyć kwotę, jaką zapłaciłem za korzystanie z niego w roku ubiegłym?
- Może pan odliczyć, jeśli posiada pan faktury VAT wystawione na pana imię i nazwisko oraz wykorzystuje go pan w miejscu zamieszkania (dla skorzystania z ulgi nie jest ważny sposób dostępu do Internetu). Odliczeniu podlegają faktycznie poniesione wydatki za dostęp do Internetu, jednak nie więcej niż 760 złotych.

- Mam Internet bezprzewodowy, z którego korzystam przez sieci komórkowe. Czy mogę skorzystać z ulgi na niego? Mam rachunki imienne wystawione na moje imię i nazwisko. Nie ma tam mojego adresu.
- Warunkiem skorzystania z ulgi "internetowej" jest posiadanie faktury VAT oraz korzystanie z sieci Internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania; prawidłowo wystawiona faktura VAT winna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Jeśli dokumenty jakie pan posiada są faktycznie fakturami VAT a nie rachunkami, to może pan skorzystać z odliczenia pomimo, że zawierają one błąd formalny (brak adresu nabywcy). Pomimo braków formalnych faktury nadal potwierdzają fakt korzystania z dostępu do Internetu i ponoszenia przez pana wydatków z tym związanych. Natomiast jeżeli posiada pan rachunki zamiast faktur VAT - z odliczenia nie może pan skorzystać.

Przeglądam rachunki

- Korzystam z Internetu poprzez Telekomunikację. Ostatni rachunek, jaki dotyczy 2007 roku obejmuje okres od 15 grudnia 2007r. do 15 stycznia 2008r. Jaką część tego rachunku mogę odliczyć za 2007 rok?
- Aby skorzystać z ulgi nie liczy się okresu korzystania z Internetu za jaki wystawiono fakturę, natomiast ważny jest moment, w którym poniósł pan wydatek (opłacił rachunek). Jeśli zapłacił pan należność w styczniu 2008 roku, to ten wydatek może pan odliczyć dopiero w zeznaniu za 2008 rok.

- Czyli do odliczenia za rok ubiegły mogę doliczyć całą kwotę z rachunku, który uiściłem w styczniu 2007 roku? Wtedy płaciłem za Internet, z którego korzystałem od 15 grudnia 2006 do 15 stycznia 2007?
- Tak.

Wspólnie z żoną

- Rozliczam się wspólnie z żoną. Wypełniamy PIT-37. Każde z nas korzysta w domu z Internetu. Faktury VAT są wystawiona na nas oboje. Czy w związku z tym oboje możemy korzystać z ulgi na Internet?
- Tak, każdy z państwa może odliczyć od swojego dochodu połowę poniesionych wydatków.

Córka studiuje

- Córka studiuje w Poznaniu i korzysta z Internetu. Jednak nie ma żadnych dochodów, więc za ten jej Internet płacimy my z żoną. Mamy faktury VAT wystawione na nasze imiona i nazwisko, ale na adres córki w Poznaniu. Czy możemy skorzystać z ulgi?
- Niestety nie, ponieważ korzystanie z dostępu do Internetu nie odbywa się w miejscu zamieszkania podatnika (podatników), który ponosi wydatki z tym związane.

- Córka studiuje, korzysta z Internetu, ale nie ma dochodów. Jej rachunki ja płacę, bo ona jest na moim utrzymaniu. Czy ja mogę skorzystać z ulgi na jej Internet?
- Nie, ponieważ nie posiada pan wystawionych na swoje imię i nazwisko faktur VAT, które są podstawą korzystania z ulgi.

- Syn ma stypendium socjalne i z niego płaci sobie za Internet. Innych dochodów nie ma. Ma faktury VAT, Czy może skorzystać z ulgi?
- Nie, ponieważ nie uzyskał dochodu podlegającego opodatkowaniu (stypendia socjalne są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!