Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy mężczyźni w Polsce są dyskryminowani?

Sylwia Zarzycka sylwia. [email protected]
- Spełniamy wszystkie warunki, by już teraz dostać emeryturę - mówią zgodnie Antoni Długopolski (z prawej) i Władysław Leńczuk.
- Spełniamy wszystkie warunki, by już teraz dostać emeryturę - mówią zgodnie Antoni Długopolski (z prawej) i Władysław Leńczuk. Fot. Piotr Czapliński
Mężczyźni chcą być traktowani jak kobiety. To nie żart. Po prostu chcą szybciej przechodzić na emeryturę.

Długa lista

Długa lista

Do Sądu Okręgowego w Koszalinie do wczoraj wpłynęło 250 odwołań od decyzji ZUS. Z tego 150 panów, którzy chcą przejść na wcześniejszą emeryturę to pracownicy fizyczni. Utrzymują się z zasiłku przedemerytalnego albo renty.

Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Koszalinie ich racje starły się z nieczułym na płciową dyskryminację prawem. Mężczyźni polegli.

- Moja żona jest w moim wieku. Już dwa lata na emeryturze. Wygląda kwitnąco. Ja znacznie gorzej. A oboje tak samo pracowaliśmy. Uważam, że pod tym względem mężczyzn i kobiety powinno obowiązywać takie samo prawo. Nie mówiąc już o tym, że to my krócej żyjemy - powiedział Władysław Leńczuk ze Świdwina. Wczoraj przyjechał do sądu w Koszalinie, by walczyć z nierównym traktowaniem płci.

Tak, to dyskryminacja
W październiku zeszłego roku jasno usłyszeliśmy, że mężczyźni w Polsce są dyskryminowani. Trybunał Konstytucyjny rozpatrując sprawę mieszkańca Łodzi, który w wieku 60 lat i z 40 letnim stażem pracy chciał przejść na emeryturę, orzekł, że polskie prawo emerytalne gorzej traktuje panów niż panie. Dlaczego? Bo kobiety pod pewnymi warunkami mogą przejść na emeryturę już w wieku 55 lat. Mężczyźni mają gorzej. Mimo długiego stażu muszą pracować do 65. roku życia. Od tej reguły są nieliczne wyjątki.

A mi się należy
Trybunał Konstytucyjny proponuje, by na emeryturę mogli przechodzić panowie już w wieku 60 lat. Musieliby spełnić tylko jeden warunek - 35-letni staż pracy. - Ja te warunki spełniam. Mam 61 lat i udokumentowanych 41 lat pracy. A w tej chwili na nic mnie nie stać. Dostaję 900 złotych świadczenia przedemerytalnego. Gdybym otrzymał normalną emeryturę, miałbym dwa razy więcej - wylicza Antoni Długopolski, który wczoraj też stawił się w sądzie - Wszędzie piszą, że emerytura mi się należy. Zresztą też tak uważam - dodaje.


Oddalone...
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie i Władysławowi Leńczukowi, i Antoniemu Długopolskiemu prawa do wcześniejszej emerytury odmówił. Tak samo jak setkom innych panów. Wczoraj koszaliński sąd rozpatrywał ich odwołania od decyzji ZUS. Wszystkie zostały oddalone.

Zapraszamy do dyskusji!

W Europie

W 2007 roku unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, na mocy którego państwa członkowskie same określają, w jakim wieku ich obywatele mogą przechodzić na emeryturę. Wiele krajów europejskich stosuje tzw. emeryturę częściową, która działa według zasady: im później decydujesz się na odejście z pracy, tym więcej pieniędzy dostaniesz. W Austrii ten minimalny wiek emerytalny dla kobiet wynosi 56,5 roku, dla mężczyzn 61,5 roku. W Irlandii obie płcie obowiązuje 56 rok życia, w Finlandii trzeba mieć przynajmniej 58, a w Danii, Francji i Hiszpanii 60 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!