Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemia do zwiedzania

Rajmund Wełnic [email protected]
Harcerze ze szczecineckiego ogólniaka w podziemiach kościoła Mariackiego. Tomasz Jadwiszczak (po lewej u góry), Paweł Wicik (po prawej u góry), Malwina Siwczak (po lewej u dołu) i Justyna Dębska prezentują tabliczki z niemieckimi i polskimi nazwami ulic miasta.
Harcerze ze szczecineckiego ogólniaka w podziemiach kościoła Mariackiego. Tomasz Jadwiszczak (po lewej u góry), Paweł Wicik (po prawej u góry), Malwina Siwczak (po lewej u dołu) i Justyna Dębska prezentują tabliczki z niemieckimi i polskimi nazwami ulic miasta.
Po raz pierwszy podziemia kościoła Mariackiego w Szczecinku zostaną udostępnione zwiedzającym. Stanie się tak za sprawą niezwykłej wystawy "Spacer po Neustettin".

NIEDZIELA, GODZ. 12

NIEDZIELA, GODZ. 12

Otwarcie wystawy zaplanowano w niedzielę o godz. 12. "Spacer po Neustettin" będzie można odbyć do następnej niedzieli, 16 grudnia, codziennie w godzinach od 12 do 17 (wejście do podziemi od strony ulicy Powstańców Wielkopolskich). Więcej informacji o ekspozycji na stronie internetowej www.wystawa.szczecinek.org

Na niecodzienny pomysł przywrócenia klimatu dawnego Szczecinka wpadli harcerze z 13. Czarnego Szczepu im. Zawiszy. - To dla nas jeden z elementów harcerskiego wychowania - mówi Maciej Grunt, kurator wystawy. - Organizacja wystawy była dla nas ogromnym wyzwaniem.

Wszystko zaczęło się od fascynacji dziejami Szczecinka, którego już nie ma - utrwalonego na pożółkłych fotografiach, starych dokumentach, czy przedmiotach używanych przez dawnych mieszkańców niemieckiego Neustettin. - Pomogli nam użytkownicy szczecineckiego portalu historycznego im. Karla Tümpla, którzy chętnie udostępnili swoje unikatowe zbiory - wyjaśniają harcerze.

W sumie zgromadzono ponad 200 zdjęć, w tym wiele wcześniej nigdzie nie pokazywanych. Większość pochodzi z początków XX wieku, ale są i starsze. Oprócz tego sprzęty i urządzenia sprzed stu i więcej lat.

Młodych zapaleńców wsparła jedna z firm informatycznych, a Bartosz Wojciechowski, poznański grafik związany ze Szczecinkiem, przygotował repliki starych nazw ulic. Bo jak spacer po starym mieście, to dawnym ulicami!
- Oczywiście gorące słowa podziękowania należą się również księdzu Piotrowi Jesionowskiemu, proboszczowi parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który zgodził się udostępnić podziemia kościoła Mariackiego - dodaje Maciej Grunt.
To zupełna ziemia nieznana dla niemal wszystkich mieszkańców Szczecinka. Wcześniej wstęp do piwnic największej szczecineckiej świątyni mieli nieliczni.

Zejście na dół i zwiedzanie pomieszczeń dawnej kotłowni i unikatowych korytarzy systemu ogrzewania podłogowego będzie nie mniejszym przeżyciem niż sama wystawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!