Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni tu umarli

Marian Dziadul [email protected]
Gmina Borne Sulinowo odnawia cmentarz żołnierzy radzieckich i ich rodzin. Finansowo wspiera ją Rada Pamięci Walk i Męczeństwa.
Gmina Borne Sulinowo odnawia cmentarz żołnierzy radzieckich i ich rodzin. Finansowo wspiera ją Rada Pamięci Walk i Męczeństwa. Marian Dziadul
Rozrasta się nekropolia w Bornem Sulinowie, gdzie pogrzebani są żołnierze Armii Czerwonej i członkowie ich rodzin.

nasz komentarz

nasz komentarz

To budujące
To budujące, że dbamy o takie szczególne miejsca. Nie wolno nam zapomnieć, że na tym cmentarzu pochowane są również ofiary totalitarnego systemu. Piszę to z nadzieją, że wszystkie polskie ofiary tamtego systemu, pogrzebane na terytoriach ZSRR, zostaną upamiętnione i uhonorowane w podobny sposób.
MARIAN DZIADUL

Niedawno przewiezione tam zostały szczątki Rosjan stacjonujących onegdaj w Białogardzie i okolicach Kołobrzegu.

Na zagospodarowanie cmentarza i jego utrzymanie gmina otrzymuje spore pieniądze od Rady Pamięci Walk i Męczeństwa. Pierwotnie był to cmentarz dzieci, które zmarły radzieckim rodzinom mieszkającym w Bornem Sulinowie. Gdy ich rodzice wracali do swojego kraju, na mogiłach pozostawili laleczki. Taki wzruszający widok zastali Polacy, przejmujący w połowie lat 90. ubiegłego wieku, miasto od wojsk radzieckich. Wtedy był to mały zaniedbany cmentarzyk, z socrealistycznym pomnikiem: kawałek ręki krasnoarmiejca trzymającej pepeszę, z lufą pokojowo skierowaną w niebo. Cmentarz się jednak niedawno rozrósł.

- Trafiły tu szczątki żołnierzy i ich rodzin, mieszkających w Białogardzie i Kołobrzegu - mówi Krystyna Krawczyk z Urzędu Miasta i Gminy w Bornem Sulinowie, który sprawuje pieczę nad tą postradziecką nekropolią. - Z tych miast ekshumowanych było 28 mogił imiennych oraz 24 bezimienne. Szczątki osób bezimiennych zostały pogrzebane w dwóch zbiorowych mogiłach - oddzielenie z Białogardu i oddzielnie z Kołobrzegu - tłumaczy Krystyna Krawczyk.
Od strony szosy prowadzącej do centrum Bornego Sulinowa cmentarz ma nowe estetyczne ogrodzenie z czerwonej cegły klinkierowej i metalowych bram i płotków. Część mogił na cmentarzu ma nowe tabliczki epitafijne. Jego teren został uporządkowany.

- Od Rady Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie otrzymaliśmy w ubiegłym roku ponad 143 tysiące złotych na zagospodarowanie tego cmentarza - oprowadza po nim Tomasz Beśka z borneńskiego UMiG. I dodaje: - W tym roku gmina wykona drugi etap porządkowania nekropolii i przyległego do niej terenu. Powstaną parkingi, alejki, będą posadzone drzewa i krzewy, poprawione cmentarne ścieżki.
Na realizację drugiego etapu gmina ma obiecane przez prezesa Rady Andrzeja Przewoźnika również znaczące kwoty. Właśnie ogłosiła przetarg na realizację tej drugiej części odnowy cmentarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!