Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze talenty podbijają świat! (video)

Rajmund Wełnic [email protected]
Prezentacji polskiego zespołu przyglądał się Bill Gates (drugi z lewej), szef dyktującej światowe trendy komputerowe firmy Microsoft.
Prezentacji polskiego zespołu przyglądał się Bill Gates (drugi z lewej), szef dyktującej światowe trendy komputerowe firmy Microsoft.
Zespół informatyków z dwoma młodymi mieszkańcami Szczecinka w składzie, wymyślił program, który może stać się światowym przebojem!
Marek Wronowski (pierwszy z lewej) i Michał Tartanus (pierwszy z prawej) wraz z kolegami z zespołu po prezentacji „Onespace” w Redmond.
Marek Wronowski (pierwszy z lewej) i Michał Tartanus (pierwszy z prawej) wraz z kolegami z zespołu po prezentacji „Onespace” w Redmond.

Marek Wronowski (pierwszy z lewej) i Michał Tartanus (pierwszy z prawej) wraz z kolegami z zespołu po prezentacji "Onespace" w Redmond.

Młodzi Polacy zwyciężyli właśnie w prestiżowym konkursie organizowanym przez Microsoft, największą firmę komputerową na świecie. W nagrodę pojechali do USA na spotkanie z guru branży komputerowej i najbogatszym człowiekiem globu Billem Gatesem. Nasi informatycy wrócili właśnie zza oceanu i wczoraj dzielili się z nami swoimi wrażeniami.

Michał Tartanus i Marek Wronowski ze Szczecinka mają po 24 lata i są świeżo upieczonymi absolwentami Politechniki Poznańskiej. Razem z dwoma kolegami stworzyli aplikację "Onespace" - "Jedna przestrzeń". Z łatwością wygrali polską edycję konkursu Microsoft Imagine Cup, czyli prestiżowy konkurs dla młodych informatyków. Co roku staje do niego 100 tysięcy studentów z całego świata. Finał, w którym zmierzą się najlepsze zespoły, zaplanowano na sierpień w Seulu w Korei.

Po tym spektakularnym sukcesie polski zespół otrzymał niespodziewaną propozycję wyjazdu do siedziby Microsoftu w Redmond w USA i osobistego pokazania swojego projektu samemu Billowi Gatesowi, szefowi firmy dyktującej światowe trendy komputerowe i technologie zmieniające świat. - Dopiero co wróciliśmy ze Stanów i jesteśmy pełni wrażeń - mówił nam wczoraj Michał Tartanus. - W Redmond o swoich pomysłach legendzie branży opowiadali autorzy 10 najlepszych projektów. Billowi Gatesowi nasza prezentacja się bardzo spodobała.

Jak się dowiedzieliśmy, pracownicy komputerowego giganta, nie wykluczają, że program naszych młodych informatyków mógłby stać się częścią kolejnej edycji systemu operacyjnego Windows, zainstalowanego prawie na każdym komputerze na kuli ziemskiej.

Program sprawdzi się w szkole i biznesie

Program sprawdzi się w szkole i biznesie

Rozmowa z Michałem Tartanusem, laureatem konkursu Microsoft Imagine Cup

- Przygodę z komputerami zacząłeś od...?
- Od podstawówki i godzin spędzonych nad grami na poczciwym komputerze Atari. Potem były zajęcia w szkole, wielki przełom po pojawieniu się Internetu i tak niepostrzeżenie zabawa stała się pasją, a potem z informatyką związałem się na dobre.

- "Onespace" - do czego można używać tego programu?
- W skrócie: umożliwia wielu osobom wspólną pracę nad jednym projektem w jednym czasie. Ludzie mogą być w różnych miejscach na całym świecie, ale ich komputery będą połączone i - co najważniejsze - każdy ma na ekranie swój kursor myszy, można "przeciągnąć" okienko ze swojego monitora na ekran kolegi, z którym pracujemy. Całość jest ładnie opracowana graficznie. Praktycznych zastosowań jest bez liku: na przykład nauczyciel daje uczniom zadanie do zrobienia i podgląda, jak im idzie. Aplikacja sprawdzi się nie tylko w szkole, ale także w biznesie. Czegoś podobnego jeszcze nie było.

- Jakie wrażenie zrobił na was Bill Gates?
- Każda drużyna przedstawiała mu swoją aplikację. Nasza chyba mu się spodobała, bo poświęcił nam trochę więcej czasu i zatrzymał ulotkę z opisem projektu. Nie dopytywał się o szczegóły, bo chyba mu dość jasno wszystko wytłumaczyliśmy. Był oczywiście w tym swoim legendarnym sweterku, bardzo spokojny. Wręcz cichy. Widać, że jest zdystansowany, ale szczerze uśmiechnięty.
Rozmawiał Rajmund Wełnic

Niestety, wszystko wskazuje na to, że Polska wkrótce straci te młode talenty. Dwóch członków zespołu ma już propozycję pracy w amerykańskim Microsofcie. Michał chciał pisać doktorat na uczelni, ale teraz też szykuje się do wyjazdu do USA. - Może do Microsoftu, ale jeżeli pojawi się ciekawa oferta z innej firmy to chętnie ją rozpatrzę - powiedział nam wczoraj.

Kolejny sukces

Dzięki wynalazkowi poznańskich studentów, wśród których jest Jakub Pawłowski, absolwent I LO w Sławnie, student IV roku informatyki na Politechnice Poznańskiej, będzie można o wiele wcześniej przeciwdziałać problemom z dysleksją. Studenci przygotowali specjalistyczne testy, a do tego badane dziecko dostaje do czytania urządzenie, które kontroluje ruch oczu. To pokazuje, z jakimi wyrazami ma problemy podczas czytania i pozwala na podjęcie odpowiednio wcześniej terapii.
Drużyna Jakuba także wygrała w swojej kategorii w konkursie Microsoftu i również zakwalifikowała się do ścisłego finału w Korei. Gratulujemy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!