Sygnał od Czytelnika: Uważnie przeczytaj umowę

Dodano: 19 marca 2013, 19:00 Autor:

Nasz Czytelnik miał podwójnego pecha. Ktoś włamał się do jego mieszkania i ukradł cenne sprzęty. Jakby tego było mało, ubezpieczyciel nie chce wypłacić mu pełnej kwoty odszkodowania.
Nasz Czytelnik nie otrzyma pełnej kwoty odszkodowania.

Nasz Czytelnik nie otrzyma pełnej kwoty odszkodowania. (fot. Archiwum)

Ten artykuł powstał dzięki naszemu czytelnikowi.

Chcesz wysłać do nas artykuł?

– Złodziej wyłamał zamek w drzwiach. Zabrał sprzęt RTV, laptopa, aparat fotograficzny i kilka innych drobiazgów – opowiada nasz Czytelnik Kazimierz. – Dom był ubezpieczony, również od kradzieży. Przygotowałem wszystkie potrzebne dokumenty, zdjęcia i zgłosiłem szkodę do likwidacji.

Nasz Czytelnik był przekonany, że to tylko formalność. Dlatego obrót sprawy go zaskoczył. – Dostałem pismo, z którego wynika, że "przyczyniłem się do szkody”, dlatego nie dostanę odszkodowania w pełnej wysokości – relacjonuje. – Przecież drzwi były zamknięte, czego dowodem jest wyłamany zamek. Gdyby złodziej wszedł przez otwarte drzwi, albo okno to miałoby to dla mnie sens. Ale tak?

– Niezwykle istotną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczenia są wymagane przez ubezpieczyciela warunki zabezpieczenia lokalu – przestrzega prawnik Marcin Adamiak. – Często zapisy umowy są niezwykle szczegółowe np. określają liczbę zamków, ich typ, albo dodatkowe zabezpieczenia takie jak alarm. W przypadku wniosku o odszkodowanie likwidator szkody na pewno dokładnie sprawdzi, czy warunki zabezpieczenia mieszkania czy domu były spełnione.

– Nie dostosowanie się do zapisów ogólnych warunków ubezpieczenia w tej kwestii, może się skończyć obniżeniem bądź nawet odmową wypłaty odszkodowania – wyjaśnia prawnik. – I niestety dla poszkodowanego, w takiej sytuacji racja jest zwykle po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Oczywiście można próbować negocjować z towarzystwem ubezpieczeniowym. Złożenie odwołania kosztuje tyle co znaczek na list polecony

Za mało Ci wypłacili?

Jeżeli nie zgadzasz się z wysokością przyznanego odszkodowania, przysługuje Ci prawo do wniesienia do ubezpieczyciela pisemnej skargi bądź zażalenia, dotyczących realizacji przez niego umowy ubezpieczenia. Odpowiedź powinna zostać udzielona na piśmie w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania przez adresata. Jeśli TU nie uwzględniło twoich roszczeń, a ty nie zgadzasz się z tym stanowiskiem dalszą drogą jest sąd cywilny.

Przyczynienie się do szkody

Określenie, że poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, ma doniosły skutek prawny, a mianowicie, na podstawie ar. 362 kodeksu cywilnego, obowiązek naprawienia szkody (a w konsekwencji odszkodowanie) ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosowanie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Tak więc, w przypadku stwierdzenia, iż nieprawidłowe zachowanie osoby poszkodowanej miało wpływ na np. zaistnienie wypadku komunikacyjnego, odszkodowanie przysługujące takiemu poszkodowanemu może ulec zmniejszeniu. Przyczynienie określa się procentowo, co w praktyce skutkuje tym, iż wszystkie wypłacane poszkodowanemu świadczenia (np. odszkodowanie, zadośćuczynienie, renty, zwrot wszelkich kosztów) zostaną zredukowane o ten właśnie, określony procent. Obecnie jest to najbardziej powszechny i najczęściej stosowany przez sądy i zakłady ubezpieczeń sposób określania zarówno stopnia przyczynienia jak i należnej wysokości obniżonego odszkodowania.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Ekspress reporterów o "Przylesiu" [wideo]

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.