Kołobrzeg > Akcja kuter znów odwołana

Kołobrzeg > Akcja kuter znów odwołana

(ima)

Głos Koszaliński

Aktualizacja:

Głos Koszaliński

Na wczorajszy poranek planowano drugie podejście do wydobycia na brzeg osadzonego na mieliźnie koło plaży centralnej kutra Koł-116. Tuż po godzinie czwartej rano zapadła jednak decyzja: akcja odwołana. Powód ten sam co tydzień temu - nadmierne falowanie Bałtyku.

- Musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo płetwonurków z Ochotniczej Straży Pożarnej Tryton - mówi Marek Hubert z wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta w Kołobrzegu. - Wrak jeży się od ostrych, wystających elementów, które mogą zagrażać nurkom.
Kiedy kolejne podejście? - Nie planujemy żadnych działań na najbliższy, długi weekend. Jeśli nie uda nam się wydobyć wraku do środy, poczekamy do poniedziałku - informuje Marek Hubert.

W sprawie wydobycia wraku skontaktował się z nami Wiesław Hildebrandt, były oficer, pilot portu Kołobrzeg. Przypomniał podobną, choć bardziej tragiczną historię z 1965 roku. Wtedy niedaleko wejścia do portu zatonął kuter Koł-38.
Czteroosobowa załoga zginęła. Kuter osiadł na mieliźnie 100 m od brzegu.
- Czołgowe wyciągarki stawały na brzegu dęba, nie dając rady go wyciągnąć, bo zapiaszczony kuter stawił ogromny opór - wspominał. - Udało się go ruszyć dopiero wtedy, gdy z pomocą przyszedł statek ratowniczo - holowniczy. Jeśli jednak dziś organizatorzy tej akcji podtrzymują plan wyciągnięcia kutra na brzeg przy pomocy wyciągarki, proponuje odpiaszczenie kutra, choćby przy pomocy prądownic.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GK24 poleca

Wideo