Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lek na nadciśnienie wycofany z aptek

Joanna Boroń
Joanna Boroń
To Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzje o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego. Co do zasady leków reklamować nie można, wyjątek to te wycofane ze sprzedaży.
To Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzje o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego. Co do zasady leków reklamować nie można, wyjątek to te wycofane ze sprzedaży. Archiwum
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię produktu leczniczego Karbis. Tabletki stosuje się do leczenia pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

Karbis stosuje się również do leczenia wspomagającego pacjentów z niewydolnością serca i zaburzoną czynnością skurczową lewej komory. Wycofanie partii leków (z różnych powodów) wcale nie jest takie rzadkie jakby się mogło wydawać. Tylko w czasie ostatnich kilku miesięcy GIF taką decyzję podejmował kilka razy. Bywa, że taka decyzja związana jest na przykład z zanieczyszczeniem danej partii leku. Lek wycofuje się też w związku z wykryciem w opakowaniu ww. serii leku innego produktu leczniczego (kilka dni temu GIF wycofał z tego powodu partię leku Neurol 0,25).

Czasem decyzja podyktowana jest ogólnymi dyrektywami tak jak to miało miejsce na przykład w przypadku doustnych leków przeciwgrzybicznych, preparatów zawierających ketokonazol, jak na przykład nizoral. Wycofanie leków z aptek, hurtowni czy szpitali odbywa się automatycznie. Sytuacja się nieco komplikuje gdy lek został już przez pacjenta kupiony.

Co do zasady leków kupionych w aptece zwrócić nie można. Ustawa Prawo Farmaceutyczne mówi, że produkty lecznicze i wyroby medyczne nie podlegają zwrotowi. Nawet jeśli lekarz popełnił błąd, na przykład zapisując inna dawkę leku, albo w przypadku gdy dany preparat wywołuje skutki uboczne. Ograniczenie prawa zwrotu leków i wyrobów medycznych do apteki wynika przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa, bowiem uniemożliwia ono wprowadzanie do ponownego obiegu preparatów zwróconych przez pacjentów.

Przepisy przewidują jednak wyjątki od tego zapisu. W punkcie 6 ustawy czytamy: „przepis nie dotyczy produktu leczniczego i wyrobu medycznego zwracanego aptece z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania” (art. 96 ust. 5 i 6). W praktyce oznacza to, że w sytuacji wycofania leku przez GIF można lek zwrócić. Warto pamiętać, że wyroby medyczne zawsze reklamuje się w aptece, w której dokonało się zakupu. Aby łatwiej i skuteczniej dochodzić swoich praw, trzeba mieć ze sobą dowód zakupu (np. paragon).

Apteka, do której lek został zwrócony, powinna go zniszczyć na własny koszt lub przerzucić ten obowiąze na dostawcę, w którego kupiła lek.

Każde opublikowane przez nas zdjęcie „śmietnikowe” i każda informacja na ten temat, wywołuje lawinę komentarzy i następnych fotografii.

Stan miejskich śmietników to dla naszych Czytelników gorący temat

Morze to samo, plaże również. Inne były tylko stroje kąpielowe, nakrycia głowy, parasole... i nie widać parawanów, którymi plażowicze zasłaniają się od wiatru czy ciekawskiego wzroku innych. Zobacz, jak wyglądały dawne kąpieliska w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Karwi, w Kołobrzegu czy w Helu. W naszej galerii zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego znajdują się zdjęcia plaży z lat 30-,50-,70-tych.

Dawne kąpieliska na Pomorzu. Jak było w latach 30., 50., 70....

Zobacz także: Dziki w okolicach miejscowości Niedźwiedź- rolnicy domagają się odszkodowań i odstrzału

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!