MKTG SR - pasek na kartach artykułów

A może świadczenie rehabilitacyjne z ZUS? Sprawdź komu przysługuje

Irena Boguszewska
Irena Boguszewska
Świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym
Świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym archiwum
Zachorowałeś, długo byłeś na zwolnieniu lekarskim i nie możesz dostać następnego, bo skończył ci się limit zasiłku chorobowego? Sprawdź, bo może przysługuje ci świadczenie rehabilitacyjne.

Dla kogo ono jest? Otóż świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Może je otrzymać ubezpieczony, który, co ważne, wyczerpał w całości okres pobierania zasiłku chorobowego (ten co do zasady wynosi 182 dni), jest nadal niezdolny do pracy, ale jest szansa na to, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie może dostać także osoba, która wykorzystała okres pobierania zasiłku chorobowego, stara się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz orzecznik ustalił, że dalsze leczenie lub rehabilitacja pozwalają na odzyskanie zdolności do pracy.

Świadczenie można otrzymać na okres potrzebny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. Może ono być przyznane jednorazowo lub w częściach. Orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydaje lekarz orzecznik ZUS.
Świadczenia nie dostanie osoba, która ma prawo do innego świadczenia, np. emerytury lub renty, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego bądź urlopu dla poratowania zdrowia.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego to przez pierwsze trzy miesiące (90 dni) 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Za pozostały okres jest to 75% podstawy. Świadczenie wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli pobierane jest w czasie ciąży.

Żeby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek na formularzu ZNp-7, zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypełnił lekarz, wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10).

Jeśli to ZUS będzie wypłacał świadczenie, należy złożyć także zaświadczenie płatnika składek wystawione na formularzu Z-3 – w wypadku pracowników, Z-3b –prowadzący działalność pozarolniczą lub współpracujący z nimi, a także duchowni. Druk Z-3a powinni złożyć pozostali ubezpieczeni.

Zaświadczenie nie jest potrzebne, jeśli zostało złożone przy ustaleniu prawa do zasiłku chorobowego i nie zmieniły się okoliczności wpływające na prawo do świadczenia ani na jego wysokość. Wniosek najlepiej złożyć na 6 tygodni przed końcem okresu, przez który można pobierać zasiłek chorobowy (ten okres to 182 dni, a w przypadku gruźlicy lub ciąży – 270 dni).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera